↑ Powrót do Wymiana Uczniów

Takiej wymiany jeszcze w ZSP nr 2 nie było

W dniach od 2 do 8 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach gościli u siebie rówieśników z partnerskiej szkoły ASS Nienburg. Wymiana w ZSP nr 2 od lat wpisuje się w kalendarz roku szkolnego. Tym razem do Polski przyjechało 14 uczniów wraz z dwoma opiekunami.
Specyfiką polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w naszej szkole jest fakt goszczenia w swoim domu niemieckiego partnera. Zanim jednak nasi niemieccy koledzy udadzą się do polskich domów, spotykają się wszyscy w Gdańsku i tam spędzają weekend integracyjny w jednym z ośrodków turystycznych. Podczas pobytu w Trójmieście zwiedzają Stare Miasto, Europejskie Centrum Solidarności oraz Sopot.
Następnie przychodzi czas na wymiar edukacyjny wymiany. Przez kolejne dni goście poznają naszą szkołę poprzez uczestniczenie w zajęciach lekcyjnych oraz zajęciach sportowych, a przy tym doskonalą umiejętności językowe. Uczestnicy wymiany porozumiewają się głównie w języku angielskim.
Takiej wymiany jeszcze nie było – ocenia Magdalena Mich, uczennica kl. II LOA. – Odnaleźliśmy wspólny język, zintegrowaliśmy się jak nigdy dotąd i żal było się rozstać. Już na początku września znowu się zobaczymy, tym razem z rewizytą w Nienburgu – dodaje.
Wspólne spędzanie czasu pozwala zawrzeć nowe przyjaźnie i przełamać pewne stereotypy, a uczestniczenie w wymianie poznać zachowania i zwyczaje osób z innego kraju – mówi Joanna Waręcka, uczennica klasy I LOA.
Sporo działo się także poza szkołą. Zwiedziliśmy nie tylko Bartoszyce, ale także  polsko-rosyjskie Przejście Graniczne w Bezledach, budynek byłego Aresztu Śledczego w Bartoszycach, popływaliśmy w Aquaparku w Pluskach oraz kajakami w Bartoszycach. Znaleźliśmy także czas na wspólne zakupy.
Wymiana była finansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Bartoszycach.

Szymon Gałązka