↑ Powrót do Wymiana Uczniów

„Mosty przyjaźni-2017” Polska-Ukraina-Białoruś-Niemcy

Przez kilka dni nad jeziorem Świtaź (jezioro położone na Ukrainie na Polesiu Wołyńskim w grupie Jezior Szackich) rozbrzmiewała muzyka polska, ukraińska, białoruska i niemiecka, wszędzie można było usłyszeć język zaprzyjaźnionych młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Białorusi i Niemiec, bowiem w dniach 22-24 września 2017 roku realizowany był międzynarodowy projekt młodzieżowy pod nazwą „Mosty przyjaźni – 2017”. Wśród uczestników projektu byli też uczniowie naszej szkoły, zaproszeni do tego przedsięwzięcia przez Dyrekcję Gimnazjum nr 4 w Łucku, z którym nasza szkoła współpracuje już od 11 lat.

    Młodzież, pełna entuzjazmu, z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła we wspólnych zajęciach, starając się jednocześnie pokazać to, co wyróżnia ich spośród innych. Była ku temu okazja podczas wielu gier integracyjnych, zarówno rekreacyjno-sportowych, jak i edukacyjnych. Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Niemcy prezentowali swoje obyczaje, wypowiadali się na temat systemów edukacyjnych swoich państw, brali udział w grach terenowych, dyskusjach, spacerach, występach artystycznych, poznawali tradycje kulinarne swoich narodów, uczyli się języka swoich partnerów poprzez wspólne śpiewy, tańce, zabawę.
Bogata kultura i tradycje krajów sąsiedzkich uczestniczących w projekcie wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród młodzieży i zachęciły do kolejnych spotkań zaprzyjaźnionych szkół.
     Atmosfera wzajemnej życzliwości i partnerstwa, niepowtarzalny klimat spotkania zatarły wszelkie granice między grupami młodych ludzi. Międzynarodowe spotkanie młodzieży utwierdziło wszystkich uczestników projektu w przekonaniu, że niezależnie od miejsca na ziemi, młodość jedno ma oblicze, którego wyznacznikami są m. in.: energia, entuzjazm, poczucie humoru, zapał, radość, chęć poznawania tego, co nowe, a co najważniejsze i napawające optymizmem – budowanie wspólnego, lepszego jutra.
    Dodatkową atrakcją dla grupy uczniów naszej szkoły był pobyt w Łucku, gdzie mieszczą się nasze szkoły partnerskie – Gimnazjum nr 4, Liceum Przyrodnicze nr 7 oraz Szkoła Ogólnokształcąca nr 25. Polacy zwiedzali Gimnazjum nr 4 – gospodarza projektu „Mosty przyjaźni – 2017”, podziwiali osobliwości Łucka, a także przebywali w rodzinach swoich ukraińskich przyjaciół, gdzie mogli bliżej poznać życie codzienne mieszkańców Ukrainy.
    Gościnność, otwartość, życzliwość naszych ukraińskich partnerów głęboko zapadły nam w serce i tak, jak po każdej wizycie, rozstawaliśmy się z Łuckiem ze łzami w oczach, z mocnym postanowieniem powrotu do tego miejsca.
Uczestnicy projektu:
  1. Emir Chahed
  2. Wioleta Rabczun
  3. Kinga Mihal
  4. Emilia Szarek
  5. Konrad Gałązka
  6. Norbert Gołombiewski
  7. Julia Rzepecka
  8. Agata Dąbkowska
  9. Weronika Chilmanowicz
  10. Emilia Osmałek
Opiekunami młodzieży byli: pan Mirosław Sawicki i pani Danuta Groth
Informacje na temat wyżej wymienionego przedsięwzięcia znalazły się również w lokalnej gazecie łuckiej.
Text: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid03175246669110&id35176753468964