↑ Powrót do Pedagog Szkolny

Cyberbezpieczeństwo w szkołach – Strażnik Ucznia

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do listu otwartego Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został skierowany do dyrektorów i nauczycieli 20 marca 2017, a będącego reakcją na tragiczne wydarzenia związane z graniem przez nastolatków w „Niebieskiego wieloryba” przypominamy, iż korzystanie z Internetu przez dzieci i młodzież w sposób niekontrolowany, może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, art. 4a. „Szkoły i placówki zapewniające uczniom dostęp do Internetu są obowiązane podejmować działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, w szczególności zainstalować i aktualizować oprogramowanie”.

Standardowa blokada rodzicielska programów antywirusowych nie gwarantuje bezpiecznego korzystania uczniów z Internetu, dlatego powstały dedykowane szkołom programy, których celem jest skuteczna i pełna ich ochrona.

Strażnik Ucznia 3.0 to licencjonowany, kompleksowy i na bieżąco aktualizowany program, który gwarantuje w pełni bezpieczne poruszanie się uczniów po Internecie. Dzięki sklasyfikowaniu stron www blokuje on te, które posiadają treści niepożądane (w tym przemoc, pornografię, wulgaryzmy, narkotyki i strony promujące zachowania agresywne).

Strona programu Strażnik Ucznia: www.straznikucznia.pl

Pamiętajmy, że wraz z ciągłym powstawaniem stron internetowych pojawiają się także nowe zagrożenia. Posiadając zaktualizowany, dedykowany problematyce bezpieczeństwa uczniów w sieci, program wspierają Państwo projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna+” i realizują ustawę o systemie oświaty.

Strażnik Ucznia.
Na straży bezpieczeństwa w Internecie