«

»

Gru 22 2022

Książki tygodnia

 J. Green „Żółwie aż do końca”. Szesnastoletnia Aza to zwyczajna dziewczyna, która bardzo stara się, żeby jej życie wyglądało normalnie. Chce być dobrą córką, przyjaciółką i uczennicą. Musi jednak zmagać się z dręczącymi ją lękami i myślami, które nie dają jej spokoju. Dziewczyna dystansuje się od innych, a jej jedynym łącznikiem ze światem jest Daisy, jej najlepsza przyjaciółka. To właśnie za jej sprawą do Azy dociera wieść o zaginięciu Russella Picketta, powszechnie znanego miliardera. Za informacje naprowadzające śledczych na ślad mężczyzny, została wyznaczona kusząca nagroda.

 

 
 
 
 
 
G. Bąkiewicz „Stan podgorączkowy”.Zoja to nastolatka ucząca się w liceum, jest pasjonatką historii i ma drobne problemy w szkole, nie wie kim chce zostać w przyszłości. Zojka czuje, że mimo jej starań, to jej mama kocha bardziej jej brata, który według niej na to nie zasługuje. Tragiczna śmierć Filipa staje się punktem zwrotnym w życiu Zojki i mamy. Zwłaszcza, gdy w ich domu pojawi się Jagna, niby-narzeczona, o której Filip nigdy nie wspominał. Jagna jest sprytna i uparcie dąży do zdobycia tego, na czym jej zależy; uczuć mamy. Zojka musi się pozbyć rywalki.
 
 
 
 
 
 
 J. Bochenek „Znak Archimedesa”. Archim jest uzdolnionym matematycznie nastolatkiem, którego usypia smutna codzienność, naznaczona poważną chorobą ojca. Szukając zapomnienia w grach komputerowych i jałowych spotkaniach z kolegami, podświadomie czeka na jakiś znak, który odmieni jego życie. Pewnego dnia znajduje fragment listu, który budzi w nim pasję tropiciela. Okazuje się, że to tylko wstęp do pasma fascynujących logicznych zagadek. Czego dotyczy zapisana szyfrem wiadomość? Kto ją zostawił i dlaczego to właśnie Archim ma ją odczytać?
 
 
 
 
 
 
L. Wingate „Strażniczka opowieści”.
Jen Gibbs, dla najbliższych Jennia Beth, po dziesięciu latach pracy w sześciu nowojorskich wydawnictwach zdobywa wymarzoną posadę redaktora w prestiżowym Vida House Publishing. Pewnego dnia, znajduje na biurku kopertę, a w środku, parę stron powieści, po lekturze której domyśla się, a raczej poznaje po stylu pisarskim, że jest to dzieło znanego i niezwykle popularnego pisarza. Czy Jen uda się zrozumieć siłę tajemniczego oddziaływania opowieści? Czy powrót do rodzinnych stron i rozrachunek z własną przeszłością przyniesie jej wolność?
 
 
 
 
 
C. Hoover ” It ends with us”.
Czasem te osoby, które najmocniej nas kochają, potrafią też najmocniej ranić. Lily Bloom poznaje przystojnego lekarza Ryle’a Kincaida i rodzi się między nimi wzajemna fascynacja, Lily jest przekonana, że jej życie nie może być już lepsze. Jednak tragiczna przeszłość Rylea burzy ich wspólne szczęście… A Lily nagle orientuje się,że znalazła się w sytuacji… swojej matki. Nie zawsze jesteśmy bowiem dość odważni, by stanąć twarzą w twarz z prawdą… Szczególnie gdy przynosi ona tylko cierpienie.
 
 
 
 
 
M. O. Sobczak „Szelest”.
Dziennikarka Alicja Grabska dostaje zlecenie przetestowania mobilnej aplikacji Place to Rest, prowadzącej do zagadkowych miejsc na mapie Trójmiasta. W czasie kolejnego z wypadów, w lesie nieopodal sopockiej Łysej Góry, natyka się na ciało zamordowanej młodej kobiety. Podejrzana aplikacja mobilna, wciągające śledztwo i tajemnicza namiętność. Zapraszamy !
 
 
 
 
 
 
C. Signol „Zimowa róża”.
Kiedy ma się dziesięć lat, marzy się o zabawie z kolegami, graniu w piłkę, wyjściu na lody. Dziesięcioletni Sebastien natomiast marzy, aby znalazło się lekarstwo na jego śmiertelną chorobę. Ten chłopiec ma w sobie nadzieję, że jego dziadek odnajdzie ,,zimową różę”, która go uzdrowi. Opowieść o nadziei, strachu, wierze i wszystkim tym, co potrzebne jest w życiu każdego z nas.
 
 
 
 
 
 
B. Kiely „Zimowa Ewangelia”.
Kiedy rozpada się małżeństwo rodziców szesnastoletniego Aidana Donowana, chłopak traci poczucie bezpieczeństwa. Nastolatek szuka zapomnienia w środkach odurzających i alkoholu, a brak ojca rekompensuje mu znajomość z księdzem Gregiem z miejscowej parafii. Czy wyznanie prawdy przynosi ulgę, a obnażone cierpienie leczy zranioną duszę? Czy wiara pomaga wybaczyć?
 
 
 
 
 
 
N. Sońska „Garść pierników, szczypta miłości”.
Hania, młoda i ambitna redaktorka w modowym piśmie „Pearl” skupia się na rozwoju kariery. Miłość? Partner? Małżeństwo? To zdecydowanie nie dla niej. Hania poznaje Wiktora, przystojnego i pewnego siebie szefa dużej firmy marketingowej. Ich relacja bardzo szybko staje się więcej niż służbowa. Jest jeszcze mąż przełożonej, który przypomniał sobie o dawnej miłości. W życiu kobiety pojawia się szansa na szczęście, jednak czy to na pewno możliwe?
 
 
 
 
 
C. Lackberg „Księżniczka z lodu”.
Gdy w spokojnym miasteczku Fjällbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck, żeby przyjrzała się tej tragedii. Podczas próby rozwikłania kryminalnej zagadki przede wszystkim urzeka skandynawski klimat wykreowany przez autorkę.
 
 
 
 
 
 
Adrian Bednarek, K.N. Haner i inni „Zabójcze Święta”.
Gdy wszyscy siadają do stołu, gdzieś w oddali słychać głośny krzyk. Dźwięk łamanego opłatka zagłusza pękanie kości. Czy na pewno w tym roku czekasz na spóźnionego wędrowca? „Zabójcze święta” to zbiór opowiadań uznanych autorów kryminałów osadzonych w klimacie świątecznym. Czy święta mogą być mroczne czy tylko cukierkowo słodkie? Przekonacie się o tym czytając „Zabójcze święta”. Każdy z was znajdzie tutaj coś dla siebie.