«

»

Gru 19 2022

Książki tygodnia

E. Redliński „Konopielka”. Prawda wiejskiego życia, prawda o przybyszu z lepszego świata. To komedia obyczajowa. Mieszkańcy Taplar od pokoleń żyją spokojnie i po bożemu, w ciemnocie, brudzie. Nie mają pojęcia o postepie technicznym i wynalazkach. Pewnego dnia we wsi zjawia się nauczycielka, która sporo namiesza…

 
 
 
 
 
M. Rogala „Poślubiona korporacji”. Marzenia Walerii Ross, atrakcyjnej trzydziestolatki, spełniają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zdobywa wymarzoną pracę i bardzo ambitnie podchodzi do powierzonych jej zadań. Dość szybko zostaje wciągnięta w wir projektów, wielkiego biznesu i spotkań. Korporacyjne macki już ją oplotły, ale od takiego życia jest już uzależniona – podkręca adrenalinę i daje poczucie bycia w samym centrum ważnych wydarzeń. Poczucie, że jest się najlepszym…
 
 
 
 
R. Wells „Wariant”. Siedemnastoletni Benson myślał, że stypendium Akademii Maxfi eld będzie przepustką do lepszego świata. Mylił się.Został uwięziony w szkole otoczonej drutem kolczastym. W szkole, w której kamery śledzą każdy ruch. „Wariant” to powieść dla młodzieży, ale i dla dorosłych. Chłopak bardzo szybko zdaje sobie sprawę z tego, że z nowej szkoły nie ma ucieczki. Nie ma tam również nauczycieli ani w ogóle żadnych dorosłych. Wszystkim zajmują się jego rówieśnicy, uczniowie akademii, a reguły ustala wszechobecna dzięki monitoringowi „szkoła”. Złamanie regulaminu równa się zniknięciu winnego.
 
 
 
I. Banach „Niedaleko pada trup od denata”. Młoda dziewczyna przyjeżdża do szalonej ciotki, u której znaleziono trupa. Próbuje rozwiązać zagadkę morderstwa, a w tle rozwija nam się trójkąt miłosny z przystojnym policjantem i byłym chłopakiem. Co wspólnego z morderstwem ma były chłopak Magdy? O jakich demonach mówią panie z miasteczka? Kto morduje pisarzy, którzy przyjechali do miasta? Na te pytania próbuje znaleźć odpowiedź właśnie Magda!
 
 
 
 
 
E. Barańska „Ostatni wielki Kahun”. Bywa, że świadectwo oczu jest tak szokujące, że buntuje się przeciw niemu rozum. Zanim racjonalna bizneswoman Rita Sztangret poznała przystojnego Hawajczyka, wierzyła najwyżej w niejasne przeczucia.
Tymczasem historia, która jej się przydarzyła, przystaje do sentencji Williama Szekspira: Są na ziemi i niebie rzeczy, które nie śniły się filozofom…
 
 
 
 
 
E. Barańska „Lukrecja Borgia to ja”. Największą życiową ambicją Nikoli jest znaleźć bogatego męża i wieść wygodne, dostatnie życie. Kiedy los zdaje się sprzyjać jej planom, dochodzi do głosu mieszanka głupoty i braku zasad. Czy dążenie do celu po trupach gwarantuje sukces? Nikola myśli o sobie jak o bogini. Seweryn jest naiwnym studencikiem i marionetką w rękach Nikoli. Matka broni swojego syncia za wszelką cenę. Sam złoty synuś to jakiś egoista.
 
 
 
 
 
R. P. Evans „Stokrotki w śniegu”.
James Kier jest człowiekiem, który nie dba o nikogo – ani o swoją żonę, ani o syna. Liczy się tylko on sam. Kiedy gazety donoszą, że zginął w wypadku, wszyscy nareszcie mogą powiedzieć, co o nim sądzą. Tylko że James żyje. A to, co słyszy na swój temat, jest dla niego szokiem. Wyrządził w życiu wiele zła, a teraz postanawia wszystko naprawić. Czy uda mu się odkupić winy? I ocalić miłość z kobietą która mimo krzywd wspiera go najbardziej?
 
 
 
 
G. Fagerholm „Niebieskie oczy – czarny ląd”. Przeprowadzka z zimnej Szwecji do skąpanej w słońcu Kenii była marzeniem Gunilli i jej męża. Sprzedali wszystko, rzucili świetnie prosperującą firmę i wyjechali do Afryki. Autorka w swojej książce opisuje Afrykę skorumpowaną i groźną, kompletnie niezrozumiałą dla Europejczyka i pozbawioną „naszych” wartości. Czy uda im się przetrwać w nowym miejscu?
 
 
 
 
 
K. Edwards „Córka opiekuna wspomnień”.
Poruszająca i gorzka opowieść o rozpaczy, rodzinie i zdradzie, a także o miłości i jej uzdrawiającej mocy. Dwie rodziny, zupełnie nieświadome swoje istnienia. Nie mają ze sobą nic wspólnego. Pozornie. Bo tak naprawdę łączy ich tajemnica i decyzja, która już na zawsze zmieni ich losy. Co się stanie z córką lekarza? Kim jest druga matka? Zapraszamy.
 
 
 
 
 
W. Wójcik „Jezioro pełne łez”. Wakacyjną sielankę w ośrodku wypoczynkowym na Mazurach przerywa brutalne morderstwo. To jednak dopiero początek niebezpiecznej gry, której korzenie sięgają serii tragicznych wydarzeń sprzed lat. Narratorem jest Marcin, człowiek po przejściach, który spędził pięć lat w więzieniu za morderstwo. Teraz udało mu się zdobyć pracę w ośrodku wypoczynkowym „Rybitwa”gdzie cieszy się z odzyskanej wolności i stara się nie wpaść w kolejny konflikt z prawem. Niestety w ośrodku zaczynają dziać się różne niepokojące rzeczy.
 
 
 
 
W. Dirie „Czarna kobieta, biały kraj”. Waris Dirie w wieku 5 lat została poddana rytualnemu obrzezaniu. W wieku 13 uciekła z domu, gdyż miała zostać wydana za mąż za 61-letniego mężczyznę. W wieku 20 lat została modelką, a następnie ambasadorką ONZ walczącą przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych. Książka ta dobitnie uświadamia cierpienie dziewczynek i kobiet.
 
 
 
 
 
B. Wood „Ulica rajskich dziewic”. Gdy młodziutka Yasmina pada ofiarą gwałtu, okrywa hańbą nie tylko siebie, ale i całą rodzinę. Obyczaje islamu są dla niej bezwzględne. Wypędzona z Egiptu, przeklęta i skazana na śmierć, zwraca się w stronę kultury Zachodu, gdzie będzie musiała na nowo zbudować swoją tożsamość. Czy kiedykolwiek, pomimo hańby i zakazu ojca, zdecyduje się na powrót do korzeni?