«

»

Kwi 26 2024

„Młody dorosły – świadomy uczestnik rynku finansowego”

Dnia 23 kwietnia 2024 r. dr Marcin Janusz oraz dr Marcin Bogdański z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego z Olsztyna odwiedzili Naszą Szkołę w celu realizacji projektu: „ Młody dorosły – świadomy uczestnik rynku finansowego”. Uczniowie z klasy czwartej Technikum Ekonomicznego oraz drugiej Technikum Ekonomicznego i Handlowego uczestniczyli w warsztatach poświęconych analizie sytuacji mieszkaniowej w Polsce i Europie, prowadzonych przez doktora Marcina Janusza. Podczas spotkania omawiano wyzwania i paradoksy występujące na polskim rynku nieruchomości. Uczestnicy zapoznali się z wybranymi ofertami nieruchomości dostępnych na sprzedaż lub wynajem, na podstawie których dyskutowano o trudnościach, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotykać przy poszukiwaniu mieszkań.
Natomiast doktor Marcin Bogdański zorganizował symulację inwestycyjną, gdzie uczniowie mieli możliwość przyjąć rolę inwestorów i dokonać zakupu nieruchomości na określonych warunkach. Młodzież wzięła udział w przetargu, składając oferty w „Urzędzie Miasta”, a zwycięzcą została grupa, która zaoferowała najwyższą kwotę. Interesującym aspektem było zastosowanie zasady przetargu Vickreya, w której zwycięzca płaci tyle, ile zaproponował następny w kolejności inwestor. Nieruchomość, która była przedmiotem przetargu, została zakupiona za drugą w kolejności zaproponowaną cenę. Dziękujemy za niezwykle wartościowe warsztaty, które nie tylko wzbogaciły naszą wiedzę, ale także rozbudziły naszą pasję do nauki ekonomii i inwestycji.