«

»

Wrz 28 2023

Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Zapoczątkowana w 2012 roku Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP. Została ona zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza. Wybranym tekstem 12 odsłony akcji jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

   W tegorocznej akcji, która odbyła się 26.09.2023 r., wzięły udział dwie klasy IV LO A i B. Wcześniej uczniowie, pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego, zapoznali się z wybranymi fragmentami powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Natomiast podczas publicznego czytania swoje umiejętności zaprezentowali wybrani uczniowie, występując przed koleżankami i kolegami ze szkoły. Okazało się, że piękne, wyraziste czytanie wzbudza zainteresowanie, wzrusza, zachęca do sięgnięcia po książkę, sprawia przyjemność.

   Czytajmy więc nie tylko z jakiejś okazji, ale dla własnego rozwoju i życiowej przyszłości.