«

»

Gru 09 2022

Książki tygodnia

 N. Vujicic „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”
Nick Vujicic cierpi na fokomelię – rzadkie schorzenie objawiające się brakiem kończyn. Jednak ten niezwykły młody człowiek pokonał niewyobrażalne ograniczenia wynikające z jego niepełnosprawności. Dziś prowadzi aktywne życie, podróżuje po całym świecie i występuje jako mówca motywacyjny, niosąc nadzieję i inspirację milionom ludzi. Nick angażuje się w działalność charytatywną, a równolegle kieruje własną firmą, prowadzi szkolenia biznesowe, przemawia na międzynarodowych konferencjach i spotyka się z głowami państw.

 

 

H. Wardere „Cięcie”
Hibo Wardere w dzieciństwie padła ofiarą obrzezania, zabiegu tak brutalnego, że w jego następstwie o mało nie straciła życia. Tradycja okaleczenia narządów płciowych dziewczynek ciągnie się z pokolenia na pokolenie. Matki córkom robią to samo, co im zrobiły ich własne matki. Nad wszystkim panuje zmowa milczenia. Co sprawiło, że właśnie ta dziewczyna się zbuntowała?
 
 
 
 
 
M. Warda „Nikt nie widział, nikt nie słyszał”
Lena od dwudziestu lat próbuje dojść, gdzie podziewa się jej mała siostrzyczka Sara, która nagle „wyparowała” z podwórka w Gdyni. Co przydarzyło się Agnieszce, młodej Polce z Paryża? Kim jest zalękniona kobieta odnaleziona przez policję na plaży w Łebie? Czy któraś z nich jest zaginioną Sarą?
 
 
 
 
 
D. Brown „Zwodniczy punkt”
Najnowszy satelita NASA wykrywa niezwykły obiekt w lodowcach Arktyki, meteoryt ze śladami życia pozaziemskiego. Biały Dom przygotowuje się do poinformowania o odkryciu światowej opinii publicznej. Akcja książki rozgrywa się wokół polityki Białego Domu. Wśród bohaterów utworu są naukowcy najwyższej klasy, politycy skupieni wokół prezydenta oraz sam prezydent.
 
 
 
 
 
M. Ali „Brick Lane”
Nazneen, dziewczyna z bengalskiej wioski zostaje przez ojca wydana za mąż za starszego o dwadzieścia lat Hindusa, żyjącego w Londynie. Mijają lata. Nazneen rodzi dwie córki. Jej mąż Chanu porzuciwszy marzenia o karierze, snuje plany o powrocie do kraju. Nazneen zmieniła się, dojrzała. Podjęła pracę zarobkową, nauczyła się podstaw angielskiego, poznała Karima.
 
 
 
 
 
A. Blundy „Żona oligarchy”
Piękne kobiety, rosyjski multimiliarder, prywatne odrzutowce, diamenty, mnóstwo szampana i kawioru. Historia dwóch kobiet: Rosjanki i Angielki, których losy w skomplikowany sposób splatają się wokół jednego mężczyzny. Bohaterzy tej historii nie są jednoznaczni. Każdy kryje w sobie drugie dno: tą ciemną stronę. Każdy z nich marzy by osiągnąć szczęście, przez które rozumie pieniądze. Ale czy rzeczywiście są one gwarantem udanego życia?
 
 
 
 
P. Burrell „Tacy byliśmy. Wspominając Dianę”
Wspomnienia zaufanego kamerdynera księżnej Diany, który, jak wyznaje, napisał tę książkę, aby utrwalić w naszej pamięci prawdziwy wizerunek księżnej. Jeden z rozdziałów poświęca prawdziwej miłości Diany, londyńskiemu kardiochirurgowi. Książka jest ilustrowana unikatowymi fotografiami rezydencji księżnej w Pałacu Kensington.
 
 
 
 
 
J. Buhring „Droga, którą jadę”
Dziewczyna znikąd i niczyja. Pozbawiona wszystkiego: rodziców, dzieciństwa, domu, ojczyzny. Wychowana w okrutnej sekcie. Bita, gwałcona, zmuszana do żebrania. Odzierana z własnego ja…W wieku 23 lat udało jej się uciec. Podejmując decyzję o ucieczce nie wiedziała nic o życiu poza sektą i nie miała formalnego wykształcenia. Mimo tych braków udało jej się ułożyć swoje życie.
 
 
 
 
 
D. Brown „Cyfrowa twierdza”
Stany Zjednoczone są w posiadaniu superkomputera, który błyskawicznie łamie wszystkie szyfry. Dzięki temu zapobiegają licznym atakom terrorystycznym i dbają o bezpieczeństwo obywateli. Cyfrowa twierdza” określana jest jako techno-thriller. I w rzeczy samej kryptografia i komputery są w tej historii elementem kluczowym. A napięcie towarzyszące podczas lektury osiąga maksymalne wskazania. Agencja Bezpieczeństwa Narodowego otrzymuje ultimatum: albo ujawni swój najtajniejszy sekret, albo działania amerykańskiego wywiadu zostaną sparaliżowane po upublicznieniu algorytmu szyfrującego napisanego w tak genialny sposób, że nie da się go złamać.
 
 
D. Berg „Kudłata”
Antydepresyjna historia o kobiecie w poszukiwaniu normalności. Dogonić szczęście, podnosić się wielokrotnie z kolan, zawsze widzieć światełko w tunelu i nie poddawać się – to historia życia Kudłatej, trzydziestokilkuletniej Matki Polki, która niemal traci nadzieję na prawdziwą miłość i radość życia.
 
 
 
 
 
M. Budzyńska „Ala Makota. Osiemnastka”
Życie przyszłej maturzystki nie wygląda różowo: w domu niesnaski i kiepski nastrój, mnóstwo nauki, obawy o przyszłość… Tata jest bezrobotny, mama wyczerpana, ukochany Tomek nie przysyła e-maili. Czy to nie za dużo na jedna osiemnastolatkę? Może jednak zdarzy się coś co pozwoli Ali na odrobinę optymizmu?
 
 
 
 
 
K. Bromberg „Hard Beat”
Pełna sekretów i adrenaliny powieść o miłości wbrew wszelkim regułom i obietnicom. Thomas jest korespondentem wojennym, który traci ukochaną Stellę. Wkrótce podczas jednej z wypraw poznaje Beaux – nowa partnerka zawodowa, dla której traci głowę. Beaux niechętnie mówi o swojej przeszłości przez co może zagrozić to ich związkowi. Jakie tajemnice skrywa kobieta? Czy relacja przetrwa?