«

»

Wrz 21 2021

Debata oksfordzka

17 września 2021 r. w rocznicę napaści ZSRR na Polskę w 1939 r. z inicjatywy Starosty Powiatu Bartoszyckiego odbyła się konferencja pt. 17 września 1939 roku: Polska osamotniona, zlekceważona przez Zachód i Wschód. Czy ta sytuacja ma odniesienie do współczesności? Jednym z punktów konferencji była debata oksfordzka przygotowana przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach.                                         

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

1. Amelia Zajączkowska IV TE

2.Tobiasz Bykowski IV TE

3. Dominika Serowik IV TE

4. Łukasz Wiszniewski III LOCp

Temat debaty dotyczył sytuacji Polski we wrześniu 1939: Między Zachodem a Wschodem we wrześniu 1939 roku. Czy Polska stała się ofiarą polityki zagranicznej II Rzeczypospolitej?

Drużyna ZSP nr 2 wylosowała stronę Propozycji, więc broniła tezy, że osamotnienie Polski we wrześniu 1939 r. było wynikiem naszej polityki zagranicznej, zaś nasi Oponenci, będąc stroną Opozycji, bronili tezy: Osamotnienie Polski we wrześniu 1939 r. było wynikiem polityki zagranicznej naszych sojuszników.

Temat debaty wymagał rzetelnego przygotowania się, gdyż dotyczył konkretnej wiedzy historycznej. Drużyny obu szkół wykazały się wiedzą, umiejętnością argumentowania, kulturą słowa i szacunkiem wobec zdania oponentów. Z przyjemnością słuchało się wypowiedzi poszczególnych mówców, którzy zaprezentowali przy tym swoje umiejętności retoryczne.

Postawa uczniów – ich zaangażowanie, wnikliwe podejście do tematu debaty – zasługuje na wyróżnienie i wyrazy uznania.