«

»

Sty 20 2023

Książki tygodnia

M.C. Morese „Amore, amore ! Miłość po włosku”
Valeria, pół Włoszka, pół Niemka, wraca po latach do Neapolu, by kontynuować pracę dziennikarską. Serdeczna i malownicza jak lazur otaczającego morza opowieść o odzyskiwaniu radości życia, w którym Włosi są prawdziwymi mistrzami. Czy któraś z nowych miłosnych przygód Valerii okaże się ważniejsza niż przelotny romans?

 
 
 
 
J. Canfield, M.V. Hansen, K. Kirberger „Balsam dla duszy nastolatka”
Drogi Nastolatku! Oto masz wreszcie książkę dla siebie. NAPRAWDĘ. Znaj­dziesz w niej różne historie, które wywołają twój śmiech, a być może i łzy. Ta książka będzie niczym najlepszy przyja­ciel. Gdy znajdziesz się w potrzebie, opowie ci jakąś historię, która sprawi, że poczujesz się lepiej. Gdy będziesz samot­ny, dotrzyma ci towarzystwa, a gdy pomyślisz o przyszłości, powie ci: „Tak, uda ci się to, co postanowiłeś”.
 
 
 
 
R. Chaczko „Aż do DNA”
Roxi poznaje starszego, intrygującego mężczyznę i z zaskoczeniem odkrywa, że życie to nie tylko wieczna balanga, ale też samotność, konieczność wyboru, potrzeba miłości. Czy pod zasłoną imprezowiczki kryje się wrażliwa, łaknąca prawdziwej bliskości dziewczyna? Czy przeżycia kobiet w poprzednim pokoleniu mogą wpływać na jej wybory?
 
 
 
 
 
H. Cygler ” Kolor bursztynu”
Nela Lisiecka ma za sobą nieudane małżeństwo i dwoje dzieci na utrzymaniu. Pracuje w muzeum regionalnym, ledwo wiążąc koniec z końcem. Nadal jednak nie może zapomnieć o Wiktorze, miłości swego życia, który został zamordowany. Trzy lata później przypadkiem rozpoznaje mężczyznę podejrzanego o zabicie jej dawnego ukochanego. Śledztwo, które Nela zaczyna prowadzić na własną rękę, przynosi nieoczekiwane rezultaty…
 
 
 
 
M. Cabot „Porzuceni”
Współczesna dziewczyna porwana w mityczne zaświaty . Odkąd powróciła z Hadesu pojawia się przy niej on. Zawsze wtedy, gdy się go najmniej spodziewa i gdy go najbardziej potrzebuje. To tylko halucynacje – przekonują psychiatrzy. – Miałaś wypadek. Przeszłaś śmierć kliniczną. Cudem powróciłaś do życia. Ale siedemnastoletnia Pierce im nie wierzy. Odkąd omal nie utonęła, czuje się dziwnie… jakby nie należała do tego świata.
 
 
 
 
R. Chołuj „Stan podgorączkowy”
Przerażająca opowieść o czterdziestoletnim lekarzu ginekologu, świeżo upieczonym małżonku, który przysposobił dwójkę dzieci swojej żony, oczekując jednocześnie na narodziny ich wspólnego dziecka. Awans w pracy przy już napiętym grafiku głównego bohatera stawia go na najwyższe obroty, chcąc sprawdzić się w roli ojca, męża, dobrego syna oraz przyszłego ordynatora, nie nadąża za własnym życiem, które to toczy się swoim tempem.
 
 
 
 
C. B. Divakaruni „Aranżowane małżeństwa”
Aranżowane małżeństwa to zbiór opowiadań, którego bohaterkami są kobiety, stojące w sytuacji rozdarcia pomiędzy dwoma światami. Doświadczają poczucia zarówno wolności, jak i schwytania w pułapkę różnic kulturowych. Divakaruni stworzyła jedenaście niezapomnianych portretów kobiet, które wkroczyły na drogę przemian. W swej książce Divakaruni porusza wiele różnorodnych problemów, takich jak rasizm, różnice społeczne, aborcja czy rozwód.
 
 
 
 
J. Chmielewska „Książka poniekąd kucharska”
Nietypowa książka kucharska, przepisy (nie zawsze zresztą dokładne) przeplatane anegdotami z codziennego życia. Mnóstwo humoru, ciekawych opowieści i praktycznych porad.
 
 
 
 
 
 
 
W. Chrostek „Tajemnice czarnej wdowy”
Tomek, nastolatek ciekawy świata i ludzi, nie przypuszczał, że ostatnie wakacje przed maturą zapamięta na bardzo długo. Seria zagadkowych zdarzeń i nowo poznani ludzie skrywający swoje tajemnice powodują, że chłopak pozostaje jednak na mazurskiej wsi. Przypadkiem znajduje zagadkowe zapiski z odległej przeszłości, które rozbudzają jego detektywistyczną naturę.
 
 
 
 
 
A. Cassidy „Z tęsknoty za Judy”
Pięcioletnia Judy zaginęła osiem lat temu, ale jej starsza siostra Kim wciąż nie potrafi się uwolnić od poczucia winy. Feralnego popołudnia Judy była pod jej opieką. Pewnego dnia, po latach, pojawiają się ślady prowadzące do rozwiązania zagadki zniknięcia dziewczynki. Pewnego dnia nawiązuje kontakt z dziewczyną z USA i razem próbują one rozwiązać tę zagadkę. Wszystko zmienia się w Święta Bożego narodzenia…
 
 
 
 
E. Chomutowska „Chyba zołza”
Osiemnastoletnia zołza (kochliwa feministka, wybuchowa, ale wrażliwa pracoholiczka, która uwielbia język polski) idzie do szkoły, rozważając swoje istnienie. Pokłócona z przyjaciółką, nieszczęśliwie zakochana, zdepresjonowana maturzystka o nieco sierotkowatym wyglądzie, jak każdy w tym wieku, przeżywa upadki i wzloty. Musi zmierzyć się z panią Laurą, ostrą polonistką, która jak strażnik więzienny pilnuje, aby wszyscy dobrze przygotowali się do matury.
 
 
 
 
M. Cabot „Top modelka”
Siedemnastoletnia Emerson uwielbia gry komputerowe i seriale na Discovery, za to nie zależy jej na wyglądzie ani powodzeniu. I nagle staje się zupełnie inną dziewczyną: po dziwnym wypadku budzi się w ciele sławnej supermodelki. Ale w nowym życiu „celebrytki” czeka ją na nią nie tylko flirt, blask fleszy i seksowne kreacje…
 
 
 
 
 
K. Brian „Megan . Przewodnik po chłopcach”
Megan Meade poznała McGowanów – okropnych synów przyjaciela ojca – kiedy miała dziewięć lat. Siedem lat później – kiedy jej rodzice, wojskowi, otrzymują rozkaz wyjazdu do Korei – znów musi stanąć twarzą w twarz ze wstrętnymi McGowanami. Ale przez ten czas małe potwory wyrosły na całkiem niezłych chłopaków… Mieszkanie pod jednym dachem z siedmioma chłopakami to dla Megan, która nigdy się nawet nie całowała, szansa, by dowiedzieć się o chłopcach wszystkiego, co chciałaby wiedzieć dziewczyna.
 
 
 
J. Bigos, B. Mozer „Dziecko z chmur”
Wzruszająca opowieść o adopcji i macierzyństwie. Autorki książki poznały się na studiach. Kiedy dla obu kobiet niepłodność przestała stanowić temat tabu, zdecydowały się spełnić swoje marzenia. Dzisiaj są szczęśliwymi matkami. Postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniami, by dać nadzieję i przykład wszystkim tym, którzy z powodu braku dziecka przeżywają trudne chwile.
 
 
 
 
 
D. Berg „Kudłata”
Antydepresyjna historia o kobiecie w poszukiwaniu normalności. Dogonić szczęście, podnosić się wielokrotnie z kolan, zawsze widzieć światełko w tunelu i nie poddawać się – to historia życia Kudłatej, trzydziestokilkuletniej Matki Polki, która niemal traci nadzieję na prawdziwą miłość i radość życia.