«

»

Lis 18 2022

Książki tygodnia

R. Lewanowicz „Porwana”
Justyna i Łukasz Meyer wiodą z pozoru spokojne życie warszawskich mieszczuchów. On jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego, ona pracownicą jednej z wielu stołecznych korporacji. Pewnego dnia na oczach zdezorientowanego męża i połowy osiedla ktoś porywa żonę i odjeżdża z nią w nieznanym kierunku. Co zrobi mąż? W wyniku śledztwa wychodzą jednak na jaw skrywane przez kobietę tajemnice z jej przeszłości. W sprawę tajemniczego porwania zaczyna być zamieszanych coraz więcej osób, także z najwyższych szczebli władzy.

 
 
 
 
M. Levy „Gdzie jesteś”
Dwoje zakochanych w sobie amerykańskich dwudziestolatków rozstaje się w nadziei ponownego spotkania po jakimś czasie. Najpierw chcą odszukać swoje miejsce w życie. Susane angażuje się w działalność humanitarna w Hondurasie, Filip zostaje w Stanach i rozpoczyna pracę w reklamie.
 
 
 
 
 
 
 A. Lingas – Łoniewska „W zapomnieniu”
Gdy szukasz właściwej drogi w życiu, miłość jest najlepszym drogowskazem. Dramatyczna, emocjonalna opowieść o szukaniu właściwej drogi i o miłości, która potrafi uratować życie.
Magda Lasocka – absolwentka pedagogiki. Po studiach wraca do rodzinnego Wałbrzycha. Wprowadza się do mieszkania odziedziczonego po dziadkach i zaczyna pracę jako pedagog w podstawówce, w której się uczyła. Michał „Majki” Langer – jej szkolny kolega. Chłopak z patologicznej rodziny – ojciec alkoholik znęcał się nad matką, w końcu ją zabił, a Michał został opiekunem prawnym młodszego brata. Edukację zakończył na zawodówce, razem z „chłopakami z Santany” (dyskoteki, gdzie spotyka się półświatek) prowadzi lewe interesy. Czy ich miłość przetrwa?
 
 J. Steinbeck „Grona gniewu”
Historia o świecie wyzysku i wysiedlania ranczerów z ich rodzinnych stron w chwili premiery wzbudziła liczne kontrowersje. Negatywna wizja kapitalizmu rozdrażniła polityków u steru do tego stopnia, że powieść znalazła się na liście książek zakazanych w Stanach Zjednoczonych. Lata 30. XX wieku. Wielki kryzys zbiera tragiczne żniwo. Rodzina Joadów decyduje się opuścić rodzinną Oklahomę i w poszukiwaniu pracy przenieść się do Kalifornii. Po dotarciu na miejsce okazuje się jednak, że nie ma ono nic wspólnego z krainą mlekiem i miodem płynącą.
 
 
 
 
 J. Sigaloff „Imię i nazwisko zastrzeżone”
Lizzie Ford jest ekspertem od spraw damsko-męskich. Na łamach poczytnego londyńskiego tygodnika odpowiada na listy zawiedzionych i skrzywdzonych, rozmawia też ze słuchaczami, prowadząc lubianą audycję radiową. Jej sprawy osobiste także wydają się zmierzać w dobrym kierunku – po wielu latach nieudanych poszukiwań nareszcie może się wtulić w opiekuńcze ramiona Tego Jedynego – Matta Bakera. Lizzie nie zdaje sobie sprawy, że cudowny kochanek coś przed nią ukrywa. Nie podejrzewa również, że zwykły list od czytelniczki, tylko z pozoru anonimowej, omal nie doprowadzi do groźnego w skutkach skandalu.
 
 
 
K. Scott „Szkoła dla blondynek”
Annisa ma poważny problem w jej nowej szkole na Florydzie wszystkie dziewczyny to blondynki. Wszystkie poza nią samą, oczywiście. Niewłaściwy kolor włosów, skłonność do wpadania w kłopoty i niewyparzony język wcale nie pomagają nawiązać przyjaźni ani zagrzać miejsca w drużynie cheerleaderek, co zawsze było marzeniem Annisy. Ale dziewczyna się nie poddaje i wprowadza niezłe zamieszanie, zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawia się jej wymarzony facet…
 
 
 
 
M. Warda „Ta, którą znam”
Bohaterowie, żyjący w małym miasteczku, dojrzewają, radzą sobie z życiem, walczą o szczęście, ale jednocześnie tkwią w niewoli schematów, obowiązków i konsekwencji nienazwanych wydarzeń. I zła, prawdziwego zła, które bierze się z ludzkiej głupoty, egoizmu, strachu. Morderstwo turystki sprzed lat, mroczne wspomnienie starej cegielni, cień młodzieńczej miłości ciążą nad losami Ady, jej siostry i całej rodziny.
 
 
 
 
 
 K. Zan „Siła strachu”
Przez lata najlepsze przyjaciółki Sara i Jennifer tworzyły coś, co nazwały „Listą Nigdy”: listę rzeczy, których ze względów bezpieczeństwa należy za wszelką cenę unikać. Ale pewnej nocy, sprzeniewierzając się własnym zasadom, wsiadają po imprezie do nieznanej taksówki. Skutki okazują się tragiczne i na zawsze odmieniają ich życie. Następne trzy lata spędzają wraz z dwiema innymi dziewczynami w betonowej piwnicy, więzione przez konesera sadyzmu.
 
 
 
 
R. Schneider „Początek wszystkiego”
Ezra Faulkner jest gwiazdą swojej szkoły: popularny, przystojny i dobrze zbudowany. Miał nawet zostać królem balu maturalnego. Ale to było zanim… Zanim dziewczyna go zdradziła, auto roztrzaskało mu kolano, jego dobrze zapowiadająca się kariera sportowa legła w gruzach. Cassidy Thorpe to dziewczyna inna niż wszystkie. Zjeździła kawał świata, nocą wykrada się z gitarą na dach internatu, tańczy tak, jakby krótka chwila miała trwać wiecznie, i zna naprawdę dziwne słowa. Spotkanie tej dwójki jest przypadkowe, ale zmieni ich życie na zawsze. Cassidy wciąga Ezrę do swojego niesamowitego świata, w którym nie ma końców – są tylko nowe początki.
 
 
 
I. Wiśniewska „Nocny motyl”
W tej książce marzenia ścierają się z rzeczywistością. Każda nastolatka powinna ją przeczytać, by zrozumieć, ile trzeba poświęcić, aby znaleźć się na okładkach najlepszych pism i spróbować pozostać sobą. Była najpiękniejsza w całym mieście. Bogata, mądra i otoczona przyjaciółmi. Podpisała kontrakt i zobaczyła, jak naprawdę wygląda życie modelki. Jaką cenę trzeba zapłacić, by być na szczycie i jednocześnie się na nim utrzymać?
Jak poradzić sobie w świecie gdzie królują nocne kluby, narkotyki i moda? A może spaść na samo dno?
 
 
 
 
K. Wahlberg „Zastygłe życie”
Na odludnej plaży przypadkowy spacerowicz znajduje zwłoki młodej kobiety. Zamordowana to studentka Malin Larsson. Okazuje się, że była sierotą – miała tylko brata i siostrę – a jej ojciec przed laty także zginął w tajemniczych okolicznościach. Komisarz Claes Claesson, który właśnie został ojcem i oddaje się urokom życia rodzinnego, musi odsunąć na bok sprawy prywatne, by odkryć, czy te dwie śmierci coś łączy?
 
 
 
 
 
T. Terry „Księga kłamstw”
Na pogrzebie matki Quinn dokonuje niewiarygodnego odkrycia. Ma siostrę bliźniaczkę, Piper, podobną do niej jak dwie krople wody. Ale dlaczego siostry zostały rozdzielone? Dlaczego Piper mieszkała z rodzicami w pięknym domu, podczas gdy Quinn, niczym niebezpieczne zwierzę, zamknięto u babci w Dartmoor? Nad całą sytuacją ciąży jakaś mroczna tajemnica, ciemna aura, która obydwu dziewczynom uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Rozwiązanie kryje się na odludnych, dzikich wrzosowiskach.
 
 
 
 
R. Ludlum „Krucjata Bourne’a”
Międzynarodowy spisek Hongkong – Waszyngton i Pekin. Jason wplątany w grę znów musi walczyć i zabijać. W miarę jak zrywa kolejne zasłony fałszu, odkrywa, że stawką jest utrzymanie równowagi sił między mocarstwami i życie ukochanej kobiety..
 
 
 
 
 
 
R. Ludlum „Tożsamość Bourne’a”
Po burzy na Morzu Śródziemnym rybacy wyławiają rozbitka i oddają go pod opiekę zapijaczonego lekarza na wysepce Île de Port Noir.
Po odzyskaniu przytomności, postrzelony w głowę człowiek niczego nie pamięta. Lekarz stwierdza na jego ciele szereg śladów przebytych zabiegów chirurgii plastycznej i znajduje wszczepiony pod skórę fragment plastiku z adresem banku w Zurychu oraz numerem konta.
Równocześnie okazuje się, że tajemniczy rozbitek posiada wiele szczególnych umiejętności – umie się znakomicie posługiwać bronią, ma opanowane sztuki walki. Na dodatek wiele osób chce go zlikwidować. Sprawność, z jaką sobie z nimi radzi, jednoznacznie wskazuje na specjalne przygotowanie, jakie przeszedł. Aby przeżyć musi dowiedzieć się kim jest i dlaczego stał się celem tak wielu osób. Rozpoczyna się szaleńcza pogoń, w trakcie której Jason Bourne nie tylko musi uciekać przed ciągle nowymi atakami, ale także próbuje poznać swoją przeszłość i tożsamość.
 
A. Dodziuk „Pokochać siebie”
Książka „Pokochać siebie” jest niezbędną lekturą każdego młodego człowieka, który: – ma kłopoty z samoakceptacją, ale chce zmienić swój stosunek do siebie, – pragnie poznać swój autoportret i to, co tak naprawdę wpływa na jego decyzje i zachowania, – chce dowiedzieć się, jak ładować własne akumulatory, – pragnie czuć się szczęśliwy i nauczyć kochać siebie, a dzięki temu także innych. Wielu młodych ludzi ma problem z zaakceptowaniem samych siebie. Poczucie niskiej wartości może wynikać z wielu rzeczy. Autorka przekazuje nastolatkom kilka sposobów, które pomogą zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Pokazuje także, jak poprzez proste ćwiczenia można zbudować poczucie własnej wartości oraz jak chronić się przed jego utratą. Jak sama stwierdza – w każdym brzydkim kaczątku kryje się piękny łabędź.