↑ Powrót do Wymiana Uczniów

Udział delegacji z Bartoszyc w Dniach Europy w Łucku

W dniach 19 – 21 maja 2017 r. w Łucku na Ukrainie miały miejsce uroczyste obchody Dni Europy, w których uczestniczyła delegacja z Bartoszyc w składzie: pan Mirosław Sawicki – nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, pan Marek Makarewicz – zawodnik Siły Bartoszyce oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 – Jeremiasz Bąk oraz Emir Chahed. Wyjazd był sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Bartoszycach.

W ramach obchodów Dni Europy w Łucku odbywało się wiele imprez kulturalnych. Miasto przybrało na ten czas odświętny wygląd. Wszędzie dało się odczuć przyjazną atmosferę. Muzyka, taniec, śpiew oraz inne atrakcje nadały miastu niecodzienne oblicze.

Delegacja młodzieży z ZSP nr 2 brała udział miedzy innymi w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Wśród uczestników byli również przedstawiciele ze szkół na Litwie, Białorusi, Polsce i Ukrainie. Dlatego też sukces naszego ucznia Emira Chaheda, który zajął III miejsce, zasługuje na szczególną uwagę.

Natomiast pan Marek Makarewicz – zawodnik Siły Bartoszyce reprezentował nasze miasto w Mistrzostwach Europy Federacji WPA w wyciskaniu sztangi leżąc i zwyciężył w dwóch kategoriach.

Gospodarze zapewnili gościom możliwość zwiedzenia miasta, pokazali jego najciekawsze zakątki, w tym piękne Stare Miasto z urokliwym Zamkiem Lubarta. Ponadto przybliżyli uczestnikom tego święta wybrane tradycje i zwyczaje swojego narodu.

Dla delegacji z ZSP nr 2 była to szczególna wizyta, ponieważ mogli się oni spotkać z poznanymi wcześniej nauczycielami i uczniami z łuckich szkół, bowiem współpraca między tymi szkołami trwa już ponad 10 lat.

W ostatnim dniu pobytu na Ukrainie delegacja z Bartoszyc została zaproszona nad jezioro Świtaź, by wziąć udział w odbywającym się tam XI Międzynarodowym Festiwalu Prasy Szkolnej pod hasłem: „Gałąź jabłoni”. Podobnie jak w Konkursie o Unii Europejskiej, nad jeziorem Świtaź spotkali się młodzi ludzie z zaprzyjaźnionych szkół na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Polsce. Wysoko oceniono świadomość obywatelską naszej delegacji, jej aktywność społeczną oraz ogromny wkład w kształtowanie oblicza młodego pokolenia dziennikarzy.

Spotkanie na Ukrainie było potwierdzeniem szerokiej współpracy naszych miast, tj. Łucka i Bartoszyc na wielu płaszczyznach, podkreśliło olbrzymie znaczenie postawy młodych ludzi względem wydarzeń współczesnego świata, a przede wszystkim dostarczyło uczestnikom niezapomnianych wrażeń i wskazało kierunki współpracy Łucka i Bartoszyc w najbliższej przyszłości.