↑ Powrót do Nasze osiągnięcia

Debata oksfordzka – przed nami finał…

Już po raz trzeci nasza szkoła została zaproszona do wzięcia udziału w debacie oksfordzkiej organizowanej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wydział Nauk Społecznych w Bartoszycach i Giżycku oraz Zespół Szkół w Biskupcu. Celem debaty jest nauka umiejętności prezentowania własnych poglądów, dyskutowania i słuchania oraz tolerancji wobec osób o innym światopoglądzie.
Półfinał debaty oksfordzkiej odbył się 28.03.2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach.
ZSP nr 2 reprezentowała drużyna w składzie: Emir Chahed – kl. III LOB, Barbara Kołosowska – kl. III LOA, Emilia Szarek – kl. III LOA, Magdalena Mich – kl. II LOA.

   W półfinale wzięły udział następujące szkoły:
  1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach
  2. Zespół Szkół w Biskupcu
  3. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim
Losowanie grup i tematów odbyło się bezpośrednio przed debatą. Tematy debaty były znane uczestnikom na 2 tygodnie przed jej rozpoczęciem:
  1. Zakaz handlu w niedzielę to dobra zmiana.
  2. Młodzież żyjąca w kulturze instant jest pozbawiona wartości.   
  3. Technikum przygotowuje lepiej do życia niż liceum.
  4. Obywatel niebiorący udziału w wyborach  parlamentarnych szkodzi Polsce.
Podczas debaty dyskusja toczy się na jeden z wylosowanych tematów przez Sekretarza. Debata sprowadza się do sformułowania tezy, której broni strona Propozycji i którą próbuje obalić strona Opozycji. Nasza drużyna najpierw zwycięsko zmierzyła się z drużyną z Lidzbarka Warmińskiego. W wyniku losowania nasi uczniowie stali się stroną Opozycji do tezy tematu nr 2. Następnie rywalizowali, również z powodzeniem, z Zespołem Szkół w Biskupcu. Znów byli stroną Opozycji do tezy tematu nr 1.
Dzięki świetnej postawie drużyna ZSP nr 2 zakwalifikowała się do finału debaty, którą stoczy z drużyną Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Lidzbarka Warmińskiego 13.04.2018 r. 
Należy szczególnie podkreślić, że nasza młodzież włożyła wiele pracy, aby swobodnie wypowiadać się na tak zróżnicowane tematy.
 Grażyna Kęsicka