«

»

Maj 22 2023

Książki tygodnia

H. Brown „Kiedy jedzenie wymaga odwagi”
Opowieść o walce młodej kobiety z chorobą – od najwcześniejszych stadiów aż po wyzdrowienie. Harriet Brown napisała fascynujący, pełen głębokich emocji dziennik o podróży swojej rodziny przez koszmar anoreksji, o półtorarocznej walce swojej córki Kitty z chorobą i o tym, jak to doświadczenie zmieniło całe jej życie.
 
 
 
 
 

L. Benson, T. Benson „W krzywym zwierciadle bulimii. Zaburzenia odżywiania oczami matki i córki”
Szesnastolatka z kochającej się, normalnej rodziny musi się zmierzyć z ogromem cierpienia wywołanym przez zaburzenia odżywiania. Matka uważa ją za szczęśliwą nastolatkę, mającą dobre wyniki w nauce i grono oddanych przyjaciół. Taryn myśli jednak o sobie zupełnie inaczej – uważa że jest gruba i beznadziejna. O wszystkim opowiadają obie – ich wyznania przeplatają się, a ogląd sytuacji chwilami różni się dramatycznie. Z powodu problemów Taryn cierpi też reszta rodziny, ojciec i dwie młodsze siostry. Jak to się stało, ze wyszła w końcu na prostą? Jak z tą sytuacją poradziła sobie jej rodzina?
 
J. P. Blaylock „Widma minionych nocy”
W ciemności słychać szepty. Nocny wiatr niesie ze sobą płacz dziecka. Zniknięcie byłej żony i syna zapoczątkuje serię niezwykłych wydarzeń. Mężczyzna przekona się, że śmierć nie zawsze oznacza koniec. Istnieje siła, która potrafi przywracać zmarłych do życia. To chęć zemsty. Oprócz Petera poznajemy także Pomeroya – natarczywego agenta nieruchomości, który jest zdolny zrobić dosłownie wszystko, by osiągnąć cel – i Kleina, jego szefa.
 
 
 
 
M. McDonald „Pocałunek Saddama”
Zdumiewająca historia Selmy – jej życia, miłości i walki o wolność.
Wprost z bezpiecznego świata dzieciństwa, spędzonego w kosmopolitycznym
Iraku lat 50 i 60, życie rzuca kobietę w pełen intryg i tragedii świat
rządów brutalnego dyktatora. Władze aresztują i torturują jej męża,
ambasadora Iraku w Hiszpanii. A ona, by pomóc mężowi, decyduje się na
spotkanie z Saddamem Husajnem. Jest gotowa nawet na śmierć, ale
wystarczy „tylko” seks… Niezwykła książka, która powstała dzięki
przyjaźni kobiet dwóch odmiennych kultur – Selmy i Mchaelle, autorki
książki. Sugestywny obraz irackiej rzeczywistości życia i pod rządami
despoty. A przede wszystkim świadectwo tego, na co gotowa jest kobieta,
by chronić najbliższych.
 
 
T. Doshi „Poszukiwacze szczęścia”
Epicka opowieść o kilku pokoleniach ludzi, połączonch więzami rodzinnymi, na tle ostatnich czterdziestu lat. Historia miłości Babo, studenta z Madrasu i Walijki Sian – którzy przenoszą się z Londynu do Indii – a potem ich córek, Mayuri i Bean. Wnikliwa psychologicznie i pełna szczegółów obyczajowych, wielokulturowa powieść o trudnym dążeniu do szczęścia w świecie, który gwałtownie się zmienia i gna na oślep na złamanie karku. Napisana wyszukanym językiem w eleganckim stylu rzecz o ludzkiej naturze i przeciwnościach losu.
 
 
 
 
E. Draga „Inni”
Główną bohaterka jest 17 letnia Karolina Braun, zwyczajna nastolatka. Szkoła, mały bunt, chłopaki, dwie przyjaciółki. .Po kilku niefortunnych sytuacjach Karolina zostaje przeniesiona do innej szkoły. Na jej drodze nie ma już ukochanych przyjaciółek, ale pojawia się chłopak Gabriel. Jest to zwykła historia nastoletniej miłości w niezwykłych okolicznościach…
 
 
 
 
 
S. Corby, K. Bonella „Jeśli doczekam jutra. Horror więzienia na Bali”.
Autorka leciała na wakacje na piękną wyspę Bali, by spotkać się z siostrą, mieszkającą na co dzień w Australii. Gdy po przylocie na lotnisku skontrolowano jej bagaż, znaleziono ponad cztery kilogramy marihuany, które ktoś musiał tam ukryć już po odprawie. Po pokazowym procesie zapadł wyrok: dwadzieścia lat więzienia… Książka pokazuje jak źle przeprowadzonym śledztwem można zniszczyć komuś życie, jak wygląda życie w więzieniu na Bali oraz jak duże znaczenie mają media.
 
 
 
 
H. Cygler „Odmiana przez przypadki”
Początek nowego milenium ma oznaczać dla Zosi i Witka Halmanów nowe życie. Marzenia o spokoju i stabilizacji wkrótce okazują się nierealne. Trzeba stawić czoło nowym wyzwaniom, które przynosi codzienne życie, praca i problemy dorastających dzieci. Odzywają się też duchy przeszłości, stanowiące całkiem realne zagrożenie. Gdańsk, Londyn, Warszawa, Sydney… Rozgałęziona rodzina Halmanów przemierza kraje i kontynenty, poszukując swojego miejsca w życiu. Akcja głównie kręci się wokół Krzysia – syna Witka. Próbuje on znaleźć swoje miejsce w życiu… Pojawia się mafia, zło z przeszłości…
 
 
S. Camden „Zwyczajna opowieść o miłości”
On ma na imię Luke, a ona Leia. Tak jak w Gwiezdnych Wojnach – są stworzeni dla siebie. Chodzą na ten sam kurs filmowy, mają inne pochodzenie i mieszkają na dwóch przeciwnych krańcach miasta. Tylko że to nie jest film. To prawdziwe życie, w którym demony przeszłości wracają, by się zemścić, w którym czasem… to ty jesteś demonem.
 
 
 
 
 
B. Waniek „Majowy weekend”
Asia niedawno straciła nogę w wypadku samochodowym i teraz stara się pogodzić z tą niełatwą dla niej sytuacją. Jej kuzyn, Marek, próbuje nawiązać kontakt z zamkniętą w sobie rówieśnicą. Czy jej inwalidztwo nie będzie przeszkodą w ich przyjaźni? W piękny majowy weekend Asia i Marek będą musieli zmierzyć się z problemami, które mogą spotkać każdego dwunastolatka.
 
 
 
 
 
N. Welsh „Skazana na piekło”
Autobiograficzna opowieść o przeżyciach Natalie Welsh w wenezuelskim więzieniu, do którego trafiła za przemyt narkotyków. Jako pierwszej kobiecie z Europy Zachodniej udało jej się stamtąd uciec… Zatrzymana przez służby celne, za przemyt narkotyków dostała dziesięć lat, które miała odsiedzieć w koszmarnych warunkach w wenezuelskim więzieniu. Znalazła się w brutalnym świecie morderstw, gwałtów i wojen gangów, wobec których straże więzienne często były bezsilne lub też zbyt skorumpowane, by przeciwstawić się niebezpiecznym i uzbrojonym bandytom. Po czterech latach piekła, nie mając praktycznie żadnych szans na powodzenie, jako pierwsza kobieta z Zachodu uciekła z wenezuelskiego więzienia i przez Kolumbię wróciła do Anglii. Skazana na piekło opowiada o tym, jak jeden nierozważny krok może całkiem zniszczyć życie, i o miłości do dziecka, która pomogła Natalie przetrwać.
 
M. Wolny „Dom tysiąca nocy”
Malwina, niebanalna matka Polka, przyjeżdża do Włoch, by podjąć pracę jako pomoc domowa. Ma nadzieję, że zmiana otoczenia pomoże jej uporać się z tragedią, której niedawno doświadczyła. Jej nowym domem staje się willa należąca do Carli Russo – dojrzałej kobiety, niegdyś bezkompromisowej rewolucjonistki. Talent literacki i wyobraźnia wnuka Carli – Brunona, skłaniają obie bohaterki do tego, by zmierzyły się z trudną przeszłością.