«

»

Mar 27 2023

Książki tygodnia

D. Andryka „Król”
„Król”, pierwsza częścią tetralogii „Anna Maria Kier”, jest opowieścią o kłamstwie, manipulacji i zatraconych wartościach. Anna Maria Kier do tej pory pracowała w policji, a aktualnie odchodzi na emeryturę. Ambitna, zaangażowana w pracę, lojalna i bezkompromisowa. Praca zawodowa dawała jej nie tylko źródło utrzymania, ale też satysfakcję z działania. Wkrótce dostaje prywatną propozycję wytropienia kreta w firmie farmaceutycznej. O pomoc prosi Wandę Lechicką – specjalistę od spraw cyberprzestępczości. Współpraca obu pań układa się na tyle dobrze, że postanawiają założyć agencję detektywistyczną. 
 

 
 
 
D. Andryka „As”
Do Anny Marii Kier trafia Lukrecja Woźniak-Bąk, była prostytutka, a obecnie popularna autorka powieści erotycznych publikująca pod pseudonim Looka Wood. Ma ogromną liczbę obserwatorów w mediach społecznościowych, ale nikt z nich nie wie, że z powodu nadwagi i niezbyt atrakcyjnego wyglądu do prowadzenia profilu pisarka wynajęła zgrabną dublerkę, Katarzynę Wieczorek. Dublerka zaczyna otrzymywać pogróżki i staje się ofiarą stalkingu. Zagrożenie narasta, a gdy dochodzi do najgorszego, pojawia się pytanie, kto był prawdziwym celem prześladowcy. Zaczyna się wyścig z czasem i konieczny okazuje się powrót do mrocznej przeszłości Looki Wood.
 
 
 
 
D. Andryka „Dama”
Do agencji detektywistycznej zgłasza się kobieta, której kilka lat wcześniej zaginęła córka. Matka podejrzewa byłego męża, ponieważ dawniej znęcał się nad rodziną, a tuż po zaginięciu dziecka obnosił się z dużą gotówką. Niczego mu wtedy nie udowodniono, teraz jednak pojawił się kolejny ślad – znalazły się klucze, które feralnego dnia były w wózku dziewczynki. Śledztwo jest trudne, powrót do przeszłości nie daje żadnej odpowiedzi, dopóki… nie dochodzi do zniknięcia kolejnego dziecka. Na jaw wychodzą inne uprowadzenia dzieci. Kto i jaki miał w tym cel? Czy ekipie detektywistycznej uda się odkryć prawdę? Anna Maria Kier musi się także zmierzyć z przeszłością. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice sprzed lat. Czy nasza bohaterka i na tej płaszczyźnie odkryje prawdę?
 
 
D. Brzezińska „Nie dopniesz swego”
Prokurator Gabriela Sawicka jeszcze nie rozpakowała rzeczy w nowym gabinecie, a już wezwano ją na miejsce zbrodni: w polickim lesie znaleziono męskie przedramię. Bardzo prawdopodobne, że to przedramię zaginionego Adama Zajączkowskiego – męża wysoko postawionej prokurator, która od początku zza kulis kontroluje śledztwo i ewidentnie nie chce rozwiązania sprawy.
 
 
 
 
 
 
 
R. Mróz „Osiedle żniw”
Wczesne lata dwutysięczne. Blokowisko na osiedlu RZNiW żyje w rytmie rapu, oddycha dymem z jointów i nie toleruje obcych. Na dwunastym piętrze jednego z bloków mieszka Deso – wychowujący się bez rodziców chłopak, który na co dzień musi zmagać się z życiem w skrajnej nędzy. Pewnej nocy otrzymuje esemesa z nieznanego numeru. Nadawca pisze: „Boję się. Chyba ktoś za mną idzie”. Deso po chwili oddzwania, ale w słuchawce słyszy jedynie trzaski. Nazajutrz okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy.
 
 
 
 
 
M. O. Sobczak „Szum”
Flirtująca przez CB-radio młoda dziewczyna, Adrianna Milewska, zostaje zamordowana w niejasnych okolicznościach. Dwadzieścia siedem lat później miastem wstrząsa zaginiecie kolejnej nastolatki – Liwii Dembskiej, córki prominentnego polityka. Czy te zdarzenia coś łączy? Na tropie zagadkowych spraw po raz kolejny bezkompromisowa dziennikarka Alicja Grabska i charyzmatyczny detektyw Oskar Korda. 
 
 
 
 
 
 
W. Lamb „To wiem na pewno”
Tomasza Birdseya, poważnie chorego na schizofrenię, zamknięto w Zakładzie Psychiatrii Sądowej Hath o niezwykle surowym rygorze. Jego bliźniaczy brat, Dominik, czyni usilne starania o wypisanie Tomka ze szpitala. Dramat Dominika jest tym większy, że po śmierci córeczki odeszła od niego ukochana żona… Chcąc zrozumieć przyczyny swych niepowodzeń, sięga w odległą przeszłość i zapoznaje się z intrygującymi pamiętnikami swego dziadka.
 
 
 
 
 
 
N. Lebrecht „Pieśń imion”
Zachwycająca powieść o muzyce i bólu rozstania, ukazująca żydowskie życie w Londynie. Ojciec Martina Simmondsa ostrzegał go: „Nigdy nie ufaj muzykowi, gdy mówi o miłości.” Porada przychodzi za późno. Martin zaangażował się w związek z Dovidlem Rapoportem, niezwykle utalentowanym polskim chłopcem cudem uratowanym z Holokaustu. Chłopców łączy niesamowita więź – są sobie bliżsi niż bracia. I nagle, w dniu pierwszego koncertu, chłopiec znika… Dopiero 40 lat później Martin dostanie odpowiedź, co się z nim stało… Ta opowieść o miłości i zazdrości, przyjaźni i zemście zdobyła nagrodę Whitbread Book Award i jest ekranizowana z Anthonym Hopkinsem i Dustinem Hoffmanem w rolach głównych.
 
 
 
A. Lingas – Łoniewska „Zakręty losu”
Wydaje się, że wreszcie wszyscy dobrze ułożyli sobie życie: Piotr i Anka odnaleźli siebie i dojrzałą miłość, a ich córki – równolatki Kaśka i Gośka zostały przyrodnimi siostrami. Od teraz mają żyć szczęśliwie i spokojnie. Jednak kiedy w życiu tej nowej rodziny pojawiają się dwaj bracia: Krzysztof i Łukasz, odmienni jak dzień i noc, na jaw wychodzą mroczne sekrety, a historia z przeszłości odżywa. Rusza lawina zdarzeń, nad którymi trudno zapanować.
 
 
 
 
 
 
I. Sobolewska „Łańcuszek”
Bohaterka książki – siedemnastoletnia Julia – ma kochającą rodzinę, okazały dom i najmodniejsze ciuchy. Do szkoły wozi ją szofer limuzyną. Jednak za tym wspaniałym obrazkiem kryje się cichy dramat dziewczyny. Nikt z jej otoczenia nie wie, że spędziła dzieciństwo w domu dziecka, a potem została adoptowana, co Paweł i Kinga, którzy ją adoptowali, skrzętnie ukrywają przed znajomymi. Julia nic nie wie ani o swoim pochodzeniu ani o biologicznych rodzicach. Gdy przypadkiem poznaje przystojnego, choć zarozumiałego Sebastiana, nie domyśla się nawet, jak bardzo ta znajomość wpłynie na jej losy. Rodzinne wakacje w Chorwacji, w towarzystwie Sebastiana i jego rodziców przyniesie odpowiedź na pytanie: kim naprawdę jest Julia.
 
 
 
A. Shreve „Przekleństwa miłości”
Maureen była młodą, świetnie zapowiadającą się nowojorską dziennikarką. Prowadziła idealne z pozoru życie z mężem i maleńką córeczką. Ale jej męża, mężczyznę powodowanego silnymi namiętnościami, pociągał alkohol i przemoc. Idylla wkrótce zamieniła się w piekło. Gdy sytuacja stała się niemożliwa do zniesienia, Maureen zabrała dziecko i skryła się w dalekim północno-wschodnim zakątku kontynentu. Znalazła schronienie w rybackim miasteczku, przybrała nowe nazwisko i próbowała ułożyć sobie życie na nowo, borykając się z bagażem własnych lęków i wspomnień. W jaki sposób dziennikarze, sądy, społeczeństwo traktują ofiary przemocy i ich katów? Czy można poznać prawdę, czy też do samego końca pozostanie ona nieuchwytna?
 
 
 
D. Suarez „Demon”
W styczniu 2009, przed swoją premierą, „Demon” był najszerzej komentowaną powieścią miesiąca. Producent filmów „Raport mniejszości” i „Ring” kupił prawa do ekranizacji.
Śmierć legendarnego projektanta gier sieciowych wstrząsa jego fanami i cenami akcji jego firmy. Ale Matthew Sobol pozostawił po sobie jeszcze coś. Jego nekrolog w Internecie uaktywnia uśpionego demona i całą lawinę innych programów. Programów, które zaczynają przesyłać informacje. Przelewać pieniądze. Zabijać. Detektyw Peter Sebeck staje wobec nieuchwytnego przeciwnika, który oplata świat niewidzialną siecią. Manipuluje ludźmi, kradnie tożsamości i realizuje perfidny plan. Jeśli Sebeck nie powstrzyma demona, Matthew Sobol spełni swoje zamiary. Ale żeby powstrzymać demona, trzeba najpierw odkryć obłędny plan jego twórcy.