«

»

Lut 26 2023

Książki tygodnia

 R.P. Evans „Stokrotki w śniegu”
James Kier jest człowiekiem, który nie dba o nikogo – ani o swoją żonę, ani o syna. Liczy się tylko on sam. Kiedy gazety donoszą, że zginął w wypadku, wszyscy nareszcie mogą powiedzieć, co o nim sądzą. Jednak on żyje….. Stał się zupełnie inną osobą. Czy ludzie mu wybaczą? Czy uwierzą w jego przemianę?

 
 
 
 
 
K. Edwards „Córka opiekuna wspomnień”
To miały być zwyczajne narodziny, początek normalnego, szczęśliwego życia rodzinnego. Jednak noc, podczas której dr David Henry odebrał poród swoich bliźniaków, stała się chwilą, która prześladowała pięcioro ludzi do końca ich życia. Co stało się z dziewczynką? Jakie losy spotkały członków rodziny?
 
 
 
 
 
U. Eco „Imię róży”
Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece. Kto jest zabójcą? Czy uda się go powstrzymać?
 
 
 
 
 
 
P. Ellis „Pustynna guwernantka”
W roku 1997 Phyllis Ellis, tancerka i aktorka, a także nauczycielka języka angielskiego, odpowiedziała na anons zamieszczony w prasie: Poszukuje się angielskiej guwernantki dla księcia i księżniczek saudyjskiej rodziny królewskiej . Wkrótce znalazła się w doskonale strzeżonym pałacu księcia Mukrina, brata króla Arabii Saudyjskiej. Książka przedstawia świat kobiet w Arabi Saudyjskiej z perspektywy Europejki – pełen ograniczeń, gdzie kobiety i mężczyźni żyją prawie oddzielnie. Ukazuje zwyczaje panujące w arabskim kraju i to co jest dozwolone a co nie.
 
 
 
 
J. Eldredge „Dzikie serce”
Przygotuj się na szaloną podróż. John Eldredge książką Dzikie serce skierował całe pokolenie mężczyzn, młodych i starych, na drogę odkrywania prawdziwej męskości ducha mężczyzny, jakiego zamyślił dla niego Bóg.Jeśli już rozpocząłeś tą podroż, to wiesz, jak może być ekscytująca i trudna.
 
 
 
 
 
 
 
J. Echols „Love story”
Erin wie, że szczęśliwe zakończenia częściej zdarzają się w książkach niż w życiu. I właśnie dlatego chce zostać pisarką, najlepiej autorką romansów historycznych. Ma nadzieję, że kurs pisarstwa pozwoli jej zapomnieć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości oraz o Hunterze – niegdyś przyjacielu, później śmiertelnym wrogu. Szalenie przystojnym, bardzo inteligentnym. Jednak niespodziewanie Hunter dołącza do uczestników kursu… Co zrobi kiedy dowie się, że dziewczyna pisze o nim? Czy zemści się? A może jednak zakocha ??
 
 
 
 
G. Gortat „Do pierwszej krwi”
Jest to powieść o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie początku XXI wieku. Przedstawia wycinek naszej rzeczywistości, w której kult pieniądza i kult pięści powoli awansują do rangi postaw akceptowanych przez społeczeństwo. To zarazem powieść o dosłownie rozumianej „inności”, ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce.
 
 
 
 
 
J. Green „Papierowe miasta”
Paczka nastolatków wyrusza w wspólną podróż aby odnaleźć zaginioną przyjaciółkę. W trakcie swojej przygody odkrywają, ze czasem nasze wyobrażenia na czyjś temat mogą kompletnie rozmijać się z rzeczywistością. Margo to nietuzinkowa, oryginalna postać, która po swoim zniknięciu pozostawia tylko zagadkę mającą prowadzić do jej odnalezienia. Podróż bohaterów przyniesie też odpowiedzi na inne pytania dotyczące wchodzenia w dorosłość.
 
 
 
 
 
D. Glattauer „Napisz do mnie”
Historia miłosna Emmi i Leo. Oboje w połowie trzydziestki. On jest pracownikiem uniwersytetu. Ona projektuje strony graficzne. Pewnego dnia przez błąd w adresie mail Emmi ląduje w skrzynce Leo. Spotkanie w rzeczywistym świecie wydaje się nieuchronne, jednak kwestia ta okazuje się dla obojga trudna. Leo próbuje właśnie stanąć na nogi po zakończonym związku. Emmi jest szczęśliwą mężatką…
 
 
 
 
 
L.A. Weatherly „Anioł”
Fantastyczno-przygodowa powieść o miłości, przeznaczeniu i ofierze. Siedemnastoletnia Willow, w szkole uważana za dziwaczkę, jest… jasnowidzem! Potrafi zajrzeć w przyszłość innych, zna ich marzenia i słabe punkty – wystarczy, że ich dotknie. Willow nie wie, że jest aniołem i że to bardzo niebezpieczne dla ludzi, bo anioły wcale nie są dobre ani łaskawe.
 
 
 
 
 
 
M. Witkiewicz „Milaczek”
Milenka jest bardzo miła, ładna i ma troszkę ponad 30 lat, ale tylko troszkę! No i troszkę za dużo… kilogramów. Ale o tym tytułowy Milaczek, który nieustająco poszukuje miłości swojego życia, pomyśli jutro. Dziś musi się zająć Bachorem, nieznośnym, choć uroczym dzieciakiem z sąsiedztwa, oraz swoją nieco, hm, ekscentryczną ciotką, Zofią Kruk.
 
 
 
 
 
 
T.M. Wilk „Krótki powrót do raju”
To książka o przyjaźni, zazdrości, o poszukiwaniu miłości, o tajemnicach, zdradzie i skomplikowanych związkach. Ewa żyje nadzieją na odnalezienie swojego uprowadzonego przed laty syna. Poznajemy ją w Wiedniu, gdzie jest uznaną lekarką, w chwili gdy otrzymuje od detektywa wiadomość o miejscu pobytu swojego dziecka.
 
 
 
 
 
D. Walsh „Na głębinach”
Podróż parowcem SS Vandervere z San Francisco do Nowego Jorku miała być wspaniałą częścią „miesiąca miodowego”. John chciał przedstawić swojej rodzinie, z którą dawno nie miał kontaktu, poślubioną właśnie Laurę. Koszmar zaczął się po wpłynięciu na Atlantyk, wprost w oko huraganu. Statek zostaje uszkodzony. Kobiety i dzieci trafiają na przepływający żaglowiec, a mężczyźni, których po wypadku zostało z kilkuset tylko ponad pięćdziesięciu, dryfują na pozostałościach z parowca. Komu uda się dotrzeć do brzegu? Czy Laura spotka jeszcze kiedykolwiek swojego męża?
 
 
 
H. Wardere „Cięcie”
Hibo Wardere w dzieciństwie padła ofiarą obrzezania, zabiegu tak brutalnego, że w jego następstwie o mało nie straciła życia. W wieku osiemnastu lat, po wybuchu wojny domowej w Somalii, przeniosła się do Londynu. Tam szybko się zorientowała, że to, co ją spotkało w ojczyźnie, na Zachodzie wcale nie jest czymś normalnym. To właśnie wtedy postanowiła poświęcić się walce ze zwyczajem okaleczania kobiecych narządów płciowych. Zajmując się wychowywaniem dzieci i każdego dnia zmagając się ze straszliwymi konsekwencjami obrzezania, starała się dowiedzieć jak najwięcej o korzeniach tej okrutnej tradycji.
 
 
 
M. Warda „Nikt nie widział, nikt nie słyszał”
Poruszająca, współczesna powieść o zaginionych dzieciach i skutkach, jakie ich zniknięcie wywołało na zawsze u najbliższych. Lena od dwudziestu lat próbuje dojść, gdzie podziewa się jej mała siostrzyczka Sara, która nagle „wyparowała” z podwórka w Gdyni. Co przydarzyło się Agnieszce, młodej Polce z Paryża? Kim jest zalękniona kobieta odnaleziona przez policję na plaży w Łebie? Czy któraś z nich jest zaginioną Sarą?