«

»

Gru 03 2022

Książki tygodnia

S. Darwish „Niedola dziecka na ziemi arabskiej”.
Chłopiec przebył z ojcem tak wiele kilometrów, by pochować zmarłą babcię. Niespodziewanie umiera także kuzyn ojca w Egipcie. Tata decyduje się, po namowach syna, opuścić go i wyruszyć w drogę, oddając chłopca pod opiekę wujostwa. Nie wie, że wraz z wyjazdem skazuje go na piekło, które zaczynało palić się coraz większym płomieniem…

 
 
 
 
 
E. Draga „Inni”. Główną bohaterka jest 17 letnia Karolina Braun, zwyczajna nastolatka. Szkoła, mały bunt, chłopaki, dwie przyjaciółki…. Standard. Po kilku niefortunnych sytuacjach Karolina zostaje przeniesiona do innej szkoły. Na jej drodze nie ma już ukochanych przyjaciółek, ale pojawia się chłopak Gabriel, który objawiając się jako rycerz z bajki wywróci dotychczas poukładane życie Karoli do góry nogami.
 
 
 
 
 
 
S. Dessen „Zamek i klucz”.
Ruby główna bohaterka książki nastolatka porzucona, niekochana przez matkę zdana na siebie i swój los. Ma wszystko : luksusowy dom, modne ciuchy, własny pokó,j żyje jak bogaczka i w wygodzie, lecz nie to daje szczęście dziewczynie.
Poznaje chłopaka Nate, który jedyny ją rozumie to miły, sympatyczny chłopak z sąsiedztwa mieszkający blisko niej ale sam skrywa tajemnicę.
Książka opisuje jednak głównie proces akceptacji-siebie i otoczenia.Próbuje też odpowiedzieć na pytanie czym jest rodzina..
 
 
J. Warga „Moje serce i inne czarne dziury”.
Szesnastoletnia Aysel, miłośniczka fizyki i muzyki klasycznej, obsesyjnie planuje własną śmierć. Jej ojciec dopuścił się brutalnej zbrodni, która wstrząsnęła całym miasteczkiem, matka nie może na nią patrzeć, bo obecność córki przypomina jej o przeszłości, zaś koledzy i koleżanki z klasy obgadują ją za plecami przy każdej możliwej okazji… Aysel jest gotowa zamienić swoją energię w nicość. Wszystko zmienia się, gdy odkrywa stronę internetową, na której ogłaszają się partnerzy do samobójstwa.
 
 
 
 
 
M. Witkiewicz „Milaczek”.
Milenka, dziewczyna pragnąca miłości, wiecznie na diecie. To taka polska Bridget Jones. Książka pełna humoru, zabawnych sytuacji. Milenka jest bardzo miła, ładna i ma troszkę ponad 30 lat no i troszkę za dużo… kilogramów. Ale o tym tytułowy Milaczek, który nieustająco poszukuje miłości swojego życia, pomyśli jutro. Dziś musi się zająć Bachorem, nieznośnym, choć uroczym dzieciakiem z sąsiedztwa, oraz swoją ekscentryczną ciotką, Zofią Kruk.
 
 
 
 
 
T. Wilk „Krótki powrót do raju”.
To książka o przyjaźni, zazdrości, o poszukiwaniu miłości, o tajemnicach, zdradzie i skomplikowanych związkach. Ewa żyje nadzieją na odnalezienie swojego uprowadzonego przed laty syna. Poznajemy ją w Wiedniu, gdzie jest uznaną lekarką, w chwili gdy otrzymuje od detektywa wiadomość o miejscu pobytu swojego dziecka. Czy odnaleziony po latach rzeczywiście okaże się jej synem? Jak ułożą się ich relacje? Czy dadzą sobie szansę poznania się na nowo?
 
 
 
 
K.A. Tucker „Cztery sekundy do stracenia”.
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura obyczajowa i romans. W tym tomie poznajemy Charlie, która próbuje uciec od swojego dotychczasowego życia. Od pieniędzy ojczyma, drogich gadżetów, markowych ubrań i zadań, które powierza jej.
Postanawia zatrudnić się w klubie ze striptizem, którego właścicielem jest Cain. Niestety Charlie szybko odkrywa, że nie ucieknie przed uczuciem jakim darzy swojego szefa. Obawia się jednak, że strata Caina, gdy ten dowie się w co dziewczyna jest zamieszana, będzie bardziej bolesna niż którakolwiek z czekających ją kar.
 
 
 
 K.A. Tucker „Pięć sposobów na upadek”
Pyskata, z wiśniowymi końcówkami blond włosów, Reese Mackay popełniła tak wiele błędów w swoim dwudziestokilkuletnim życiu, że wie już o nich chyba wszystko. Gdy jej krótkotrwałe, gwałtowne małżeństwo kończy się złamanym sercem, decyduje, że nadszedł czas na zmiany. Przeprowadza się do Miami z zamiarem ponownego startu i nawet całkiem dobrze by jej szło, gdyby nie mega upokarzająca jednonocna przygoda w Cancún z blond ochroniarzem imieniem Ben.
 
 
 
 
K.A. Tucker „Jedno małe kłamstwo”.
Livie zaczyna wymarzone studia, jednak nie potrafi się odnaleźć. W głowie ma ciągle ostatnie słowa ojca „Spraw bym był dumny…”. Słowa te kładą się cieniem na jej wyborach życiowych a dziewczyna musi odnaleźć po prostu siebie i to kim chciałaby być. Wszystko komplikuje dwóch przystojniaków- jeden ten dobry drugi ten zbuntowany. Poradziła sobie z tragiczną śmiercią rodziców. Jednak pod zewnętrzną powłoką twardej i silnej młodej kobiety, kryje się mała dziewczynka.
 
 
 
 
 
A. Morton „Diana. Moja historia”.
Diana – moja historia Publikacja, która zaszokowała świat, jest jedną z ważniejszych biograficznych książek XX w. Dopiero po śmierci Diany w 1997 roku, okazało się, że potajemnie współpracowała z autorem – A. Mortonem, podczas prac nad książką. Jest to pierwsze pełne polskie wydanie tej biografii. Historia życia Lady Di, Królowej Ludzkich serc jest zawiła, kontrowersyjna i tak naprawdę jest smutna. Kobieta, która pragnęła miłości, a została oszukana, zaznała tylko odrzucenia, niezrozumienia i była poddana okrutnej krytyce. Smutne, bardzo to smutne, kochał ją cały świat,a najbliższa rodzina prawdopodobnie nie.
 
 
 
 A. Świątek „Japonia w sześciu smakach”.
Ta książka jest o tym, co spotkało Autorkę podczas rocznego pobytu na kontrakcie tłumacza. O tym, co ciekawe, dziwne, szokujące i zabawne. Twarz Japonii z bliska: widać piękne oczy, ale widać też grubą warstwę pudru na policzkach. A także to, co jest pod pudrem. Japonia – domy o papierowych ścianach i pociągi bez maszynistów. Zielona herbata i sushi. Gejsze i samuraje. Taką Japonię znają ludzie Zachodu, którzy przeglądają kolorowe magazyny wyłożone w poczekalni. Jeśli jednak ktoś pojedzie do Japonii na dłużej, pomieszka wśród tubylców, poobserwuje ich życie codzienne, zobaczy zupełnie inny kraj .
 
 
 
A. Sikorska – Celejewska „Jest super”.
Jagoda i Dorota zdały maturę i wyjechały z małego miasteczka, by zacząć samodzielne życie. Całkowite przeciwieństwa: Jagoda fanka zespołu „Hey”, ubiera się kolorowo, lubi zwracać na siebie uwagę, wychowywana przez babcię artystyczna dusza, która ma sto pomysłów na minutę. Dorota natomiast to dziewczyna z dobrego domu, rodzice wysoko wykształceni, dziewczyna dobrze ubrana momentami pod linijkę, nigdy nie wychodzi przed szereg. „Smak dorosłości” to seria książek o losach współczesnych młodych Polaków, którzy zaczynają samodzielne życie tu i teraz. Nie chcą wyjeżdżać z kraju i uparcie pokonują problemy codzienności. To portret nowej generacji ludzi – otwartych, samodzielnych, nastawionych nie tylko na posiadanie, ale również na istnienie i realizowanie swoich pasji.