«

»

Paź 27 2022

Książki tygodnia

 J. Downham „Ty przeciwko mnie”. Mikey czuje bezsilny gniew, gdy jego siostra wyznaje, że została zgwałcona. Mikey nie może patrzeć na cierpienie swojej młodszej siostry, Karyn. Dziewczyna nie wychodzi z domu od chwili, kiedy złożyła zeznania na policji. Jest kłębkiem nerwów. Chłopak chce się zemścić i któregoś dnia rusza pod dom oprawcy siostry… Ale najgorsze jest dla niego to, że nie potrafi przestać obwiniać Karyn w swoich myślach.
. Odważna powieść autorki „Zanim umrę”. To książka o lojalności i o wyborach, jakie się z nią wiążą. Ale przede wszystkim to książka o miłości.

 

 

 

H. Asz-Szajch „Szarańcza i ptak”.
Kamila, dziewczynka z małej wioski na południu Libanu, trafia do Bejrutu. Tam, jako czternastolatka, zostaje wydana za mąż. Rok później rodzi pierwsze dziecko. Wydaje się, że w jej świecie nie ma miejsca na marzenia. A jednak młoda, naiwna, niepiśmienna dziewczyna znajduje w sobie odwagę, aby przeciwstawić się rodzinie i poszukać prawdziwej miłości.
 
 
 
 
 
P.C. Cast + K. Cast „Spalona”.
W Domu Nocy źle się dzieje. Zoey Redbird znalazła się na rozdrożu: ze złamanym sercem, patrząc, jak rozpada się wszystko, w co wierzyła, ma ochotę na zawsze pozostać w Zaświatach. Po rozdarciu duszy Zoey, jej przyjaciele dosłownie stają na głowie, żeby wymyślić sposób, żeby sprowadzić ją z powrotem do świata żywych. Jednak nie wszystkim tak bardzo brakuje obecności niezwykłej adeptki. Neferet- kapłanka, która zeszła ze ścieżek Nyks, żeby zjednoczyć się z ciemnością; gotowa jest zrobić wszystko, byleby tylko uniemożliwić jej powrót do ciała.
 
 
 
K. Glaser „Wszyscy jesteśmy tu szaleni” to powieść inspirowana fantasmagorycznym światem „Alicji w Krainie Czarów”. To historia nastolatków zmagających się z własnymi demonami, trudnymi wspomnieniami, lecz także odnajdujących siebie i piękno już prawie dorosłego życia. Autorka pokazała nam problemy dzisiejszych nastolatków. Wplecione w fabułę narkotyki, przemoc domowa czy lęki – nie tylko te z Miasta Grzeszników.
 
 
 
 
 
J. Ćwiek „Stróże” cz.1
LOKI – kłamca, oszust, zdrajca i… ostatnia nadzieja Twojego anioła stróża!
Nietypowe śledztwa, dziwne międzygatunkowe przyjaźnie i całe tony niebiańskiej biurokracji… Ot, dzień jak co dzień w pracy anioła stróża.
Wszystko komplikuje się – jak zwykle… – przez Lokiego: cyngla od brudnej roboty, prowodyra i sprawcę niejednego zamieszania. Tym razem nordycki bóg kłamstwa pokaże pełnię swoich możliwości.
 
 
 
J. Ćwiek „Stróże” cz.2
Stróże: Brudnopis Boga jest drugą częścią przygód Stróżów, którzy stoją na straży ludzi, ale mają również swoje własne problemy. Archiwa Wydziału Interwencyjnego Nadzoru Anielskiego aż trzeszczą od zagadkowych historii z różnych krańców świata. Od nadmorskiego kurortu skrywającego przerażający sekret po miasto stworzone dla zabawy bogatych – wszędzie łopoczą anielskie skrzydła. Zwykle niosą wybawienie, ale czasem ich podmuch oznacza śmierć.
 
 
 
 
S. Seager „Psychopaci”.
Książka Seagera to szczera, refleksyjna i porywająca relacja doświadczeń z terapii prowadzonych w Gorman State. Psychiatra pozwala nam zajrzeć do przerażającego świata zamieszkanego przez najgorszych psychopatów, do którego tylko nieliczni mają wstęp.
Zabiłem moich najbliższych przyjaciół – rzekł wolno. – Jaki człowiek robi coś takiego?
Wysunąłem się zza stołu.
Taki, który jest chory – odparłem, podchodząc do drzwi. – Dlatego jesteś tu, a nie w więzieniu.
 
 
 
M. Ostow „Riverdale”.
Ta świetnie napisana historia nie jest tylko zwykłą książką towarzyszącą intratnej produkcji Netflixa. Akcja książki koncentruje się na paru dniach przed pamiętnym 4 lipca i rzuca nowe światło na ulubione serialowe postacie, pokazując skomplikowaną sieć powiązań między nimi. Głosy Jugheada, Betty, Archiego, Weroniki i Diltona opowiadających o sobie brzmią mocno i szczerze. Wysłuchaj ich uważnie i poznaj najskrytsze myśli, pragnienia, lęki i ambicje, a odnajdziesz nowe fragmenty fascynującej układanki Riverdale.
 
 
 
A. Stern „Z pamiętnika początkującego psychiatry”.
Pasjonujące, przejmujące zapiski młodego psychiatry ze stażu w Harvard Medical School. Dramatyczne, pełne emocji, ale podane z humorem historie z oddziału psychiatrycznego. Portrety pacjentów i opisy intrygujących przypadków. W swoim pamiętniku Adam opisuje intensywne i trudne emocjonalnie lekcje, jakie on i jego koledzy odebrali podczas wyczerpującego czteroletniego stażu, pomagając pacjentom odnaleźć lepsze życie. Doświadczyli przy tym miłości i straty, poczucia więzi i beznadziei, smaku porażki i radości sukcesu.
 
 
 
C. Gerlach „Dziesięć powodów Emily”.
Napisane w stylu Dzienników Bridget Jones i Diabeł ubiera się u Prady , Dziesięć powodów Emilii opowiadają o Emily Sanders, mieszkance Los Angeles, która w dniu swoich trzydziestych urodzin odkrywa, że znalazła się poza krzywą, z uciekającym w popłochu czasem. Ta robiąca karierę w firmie PR obsługującej gwiazdy Hollywood atrakcyjna kobieta dowiaduje się od swojego przystojnego terapeuty, Doktora D., że powinna przestać szukać właściwego mężczyzny, ale zacząć poszukiwać niewłaściwego faceta.
 
 
 
E. Giffin „Sto dni po ślubie”.
Ślub bierze się z miłości i z wiary we wspólną przyszłość z ukochanym mężczyzną.
A jeśli to za mało? A jeśli kochamy więcej niż raz? Sto dni po ślubie Ellen spotyka Leo, swoją dawną wielką miłość. Ożywają uczucia ukryte głęboko w sercu. I budzą się wątpliwości – czy podjęła dobrą decyzję? Czy jej mąż Andy jest tym jedynym, z którym pragnie spędzić resztę życia? Czy małżeństwo z nim jest spełnieniem jej marzeń?
 
 
 
 
B. Dzikowski „Strażnik parku”.
Gabriel, spokojny i wrażliwy nastolatek, nie pasuje do otoczenia. Wyśmiewany i poniżany, schodzi z drogi bandziorom w klasie i na osiedlu. Do czasu, gdy zostaje napadnięty i pobity wraz ze swoją pierwszą w życiu dziewczyną. Policja umywa ręce, a wściekły Gabriel strzyże się na zero. W kieszeni ma broń… Czy oczyści miasto ze zła?
 
 
 
 
 
M. Miecznicka „Złość”.
Stylowa, przejmująca powieść obyczajowa z dramatem rodzinnym i miłosnym w tle. Na jachcie pod lazurowym niebem toczy się okrutna gra, która musi doprowadzić do katastrofy…Marta jest błyskotliwą, ale pełną kompleksów dwudziestolatką. Choć czyta klasyków literatury i włada kilkoma językami, została wychowana, jak wiele Polek, na „miłą panienkę”. Wciąż nie może poradzić sobie z poczuciem krzywdy, jakiej doznała od ojca w dzieciństwie, i nie umie wyrazić swojej złości. Wprowadzając swoja zemstę w życie bardzo namieszała wielu osobom w życiorysie i w sumie to nie do końca to było jej planem… Nie spodziewała się, że dokona tak wielkich szkód.
 
 
 W. Landay „W obronie syna”.
Andy Barber, szanowany prokurator od dwudziestu lat, jest nieustępliwy na sali sądowej i szczęśliwy w domu z żoną Laurie i synem Jacobem. Aż pewnego dnia szokująca zbrodnia wstrząsa ich spokojnym miasteczkiem. Zostaje zamordowany szkolny kolega Jacoba. Andy prowadzi śledztwo. I nagle okazuje się, że mordercą może być jego czternastoletni syn.
 
 
 
 
 
M. Jungstedt „Czwarta ofiara”.
To następna książka z cyklu gotlandzkiego z komisarzem Knutasem i dziennikarzem Bergiem w roli głównej. Tym razem dochodzi do napadu na bank w spokojnym nadmorskim kurorcie Klintehamn. Podczas ucieczki bandyci potrącają jadącą na rowerku dziewczynkę- Maję Rosén. Wkrótce w pobliżu wsi Hejde i Dans policja znajduje zwłoki jednego ze złodziei- Joakima Erikssona- wraz z workiem zniszczonych banknotów. Czy uda się rozwiązać zagadkę ? Zapraszamy.