«

»

Paź 14 2022

Książki tygodnia

T. Mafi „Sekret Julii” to kontynuacja znanej powieści zatytułowanej „Dotyk Julii”. Prezentowana pozycja rozpoczyna się w momencie, kiedy Julia wraz z Adamem oraz Kenjim uciekają i po raz kolejny przystępują do ruchu oporu zwanego Punktem Omega. Czy kłamstwa Julii, które w pewnym momencie urastają do gigantycznych rozmiarów sprawią, że nie przetrwa miłość jej i Adama? Czy Warner – brutalny, ale szalenie przystojny mężczyzna – zrobi krzywdę Julii?

 

 

 

 

L. Norton „Taka karma czy głupie serce?” to zabawna i romantyczna historia o powracającej miłości ze szkolnych lat. Opowieść o Sarze, która nie wie co począć ze swoim życiem. Największe życiowe rozczarowanie pojawia się jednak, gdy dowiaduje się, że narzeczonym siostry jest jej miłość sprzed lat. Sara to trzydziestolatka, która w życiu zajmuje się czymś, co nie sprawia jej wcale przyjemności. Ma chłopaka, do którego jest bardzo… przyzwyczajona, życie zawodowe wiąże z byciem nauczycielką chemii.
 
 
 
 
L. Rayven „Zły Romeo”Cassie była uroczą dziewczyną z wielkimi ambicjami. Piekielnie zdolny Ethan miał reputację złego chłopca. Zagrali Romeo i Julię – i zmieniło się wszystko. Wielka miłość, jak w dramacie Szekspira, była im pisana. Jednak „zły Romeo” złamał „Julii” serce…Ta historia, to idealna mieszanka napięcia, niesamowitej chemii, humoru i miłości. Wydawać by się mogło, że możemy przewidzieć bieg zdarzeń, ale nic bardziej mylnego. Autorka niejednokrotnie nas zaskakuje, wywołując przy tym mnóstwo emocji. 
 
 
 
 
K. Kacprzak „Spinka”. W międzynarodowej korporacji na warszawskim mordorze dni wyglądają podobnie. Pracownicy dzielą czas między obowiązki służbowe, kawę w biurowej kuchni, żarty, plotki, drobne intrygi i romanse. Wszystko zmienia się, gdy podczas hucznej imprezy integracyjnej zostaje popełnione tajemnicze morderstwo. Czy mordercą jest jeden z pracowników firmy? Czy wszyscy mogą spać spokojnie? Pytań jest coraz więcej, dzieją się niepokojące rzeczy, nawet stary policjant skrywa jakieś sekrety…
 
 
 
 
S. Jilla „Bez powrotu”. Książka na pograniczu thrillera i dramatu psychologicznego – historia dysfunkcyjnej rodziny rozgrywająca się pośród elit manhattańskiego Upper East Side. Anna Wietzman wyjeżdża z ukochanym mężem Jessiem, ambitnym brytyjskim dyplomatą, do Nowego Jorku. Życie na placówce okazuje się znacznie ciekawsze niż to, które pozostawili w Londynie. Nieodłącznym elementem nowojorskiej rzeczywistości Anny staje się Nancy, wiecznie snująca intrygi macocha Jessiego, znana bywalczyni salonów i filantropka.
 
 
 
 
P. Simons „Dziewczyna na Times Square”. Życie głównej bohaterki Lily Quinn płynie spokojnym, monotonnym rytmem. Do czasu, aż zagoszczą w nim dramatyczne wydarzenia: w zagadkowych okolicznościach zaginie jej współlokatorka, u drzwi pojawi się nowojorski policjant Spencer Patrick O’Malley, na jaw wyjdą skrywane rodzinne tajemnice… Życie Lily Quinn odmieni się radykalnie, bo zagadkowy los przynosi jej zarówno chorobę, jak i fortunę, ale też stratę i wielką miłość…
 
 
 
 
 
W. Chmielarz „Rana”. Najpierw pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć. Ale jej ciało znika, a jedynymi osobami, które cokolwiek widziały, są Gniewomir, nieprzystosowany społecznie chłopak zafascynowany seryjnymi zabójcami, i Klementyna, samotna nauczycielka na życiowym zakręcie, której wydaje się, że zdobywszy pracę w poważanej szkole, los wreszcie się do niej uśmiechnął. Nic bardziej mylnego.
 
 
 
R. Lupton „Barwa ciszy”.Yasmin Alfredson przybywa wraz z głuchą córką Ruby na Alaskę, by spotkać się tam z mężem Mattem, dokumentalistą, który przebywa na północy, filmując przyrodę. Dowiaduje się po przylocie, że wioska, w której mieszkał Matt, Anaktue, została strawiona przez wielki pożar i że nikt nie ocalał. Yasmin, wbrew temu, co twierdzi policja, wierzy uparcie, że jej mąż przetrwał, i wyrusza na jego poszukiwania. Wraz z córką przemierzają ciężarówką pustkowia Alaski podczas nocy polarnej. Przez całą drogę podąża za nią tajemniczy wóz, a na laptopie jej córki pojawiają się anonimowe maile ze zdjęciami martwych zwierząt.
Czy Yasmin odnajdzie męża? Co naprawdę wydarzyło się w Anaktue?
 
 
J. Steinbeck „Grona gniewu” to historia o świecie wyzysku i wysiedlania ranczerów z ich rodzinnych stron w chwili premiery wzbudziła liczne kontrowersje. Negatywna wizja kapitalizmu rozdrażniła polityków u steru do tego stopnia, że powieść znalazła się na liście książek zakazanych w Stanach Zjednoczonych.
W 1940 roku Grona gniewu otrzymały Nagrodę Pulitzera oraz National Book Award. W ekranizacji książki wyreżyserowanej przez Johna Forda w roli głównej wystąpił Henry Fonda. 
 
 
 
 
L. Anderson „Motylki”. Każda osiemnastolatka pragnie być piękna, a piękno wymaga wyrzeczeń, szczególnie jak ktoś chce być szczupłym mimo wszystko. „… Jeśli dojdę do 32, będę chciała ważyć 29. Gdybym ważyła cztery kilo, chciałabym zejść do dwóch.
Jedyna liczba, która tak naprawdę by mnie zadowoliła to 0…” I to prawie udało się jej najlepszej przyjaciółce, niestety wcześniej… zmarła. Wstrząsająca historia anorektyczki, która walczy z samą sobą. Uczy nas, że nigdy nie można się poddawać i czasami nasz umysł jest niczym więzienie.
 
 
 
 
S. Blaedel „Pożegnanie wolności”.Na Skelbækgade w dzielnicy Vesterbro nocą znaleziono zamordowaną kobietę, której bestialsko podcięto gardło. Asystent kryminalna Louise Rick wraz z kolegami z kopenhaskiej Komendy Miejskiej Policji rozpoczyna śledztwo. W tym samym czasie synek Camilli Lind, dziennikarki z działu kryminalnego „Morgenavisen”, a zarazem przyjaciółki Louise, znajduje wraz z kolegą noworodka porzuconego w kościele. Wszystkie ślady w sprawie ze Skelbækgade wskazują na handel kobietami z Europy Wschodniej.
 
 
 
 
M. Burgess „Ćpun”. Kontrowersyjna i szokująca powieść dla dorosłych i młodzieży. Akcja książki toczy się w latach osiemdziesiątych. Bohaterowie, para czternastolatków, Gemma i jej chłopak Smółka, borykają się z samotnością i niezrozumieniem. W poszukiwaniu szansy na urzeczywistnienie swojej miłości, zniechęceni nudą małomiasteczkowego życia, buntują się, porzucają rodzinne domy i przenoszą się do dużego miasta. W Bristolu trafiają do środowiska narkomanów i ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa. Stopniowo z dwójki nastawionych idealistycznie do życia nastolatków stają się ćpunami, którzy nie zdają sobie sprawy ze swego uzależnienia.