«

»

Lut 18 2020

I ETAP V DEBATY OKSFORDZKIEJ

Już po raz piąty nasza szkoła wzięła udział w debacie oksfordzkiej organizowanej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wydział Nauk Społecznych w Bartoszycach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach. Celem debaty jest nauka umiejętności prezentowania własnych poglądów, dyskutowania i słuchania oraz tolerancji wobec osób o innym światopoglądzie.
 I etap V debaty oksfordzkiej odbył się 14.02.2020 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Michał Grabuś – kl. III LOC, Tobiasz Bykowski – kl. II TE, Joanna Stachurska – kl. III LOA, Piotr Ramotowski – kl. II LOA. Marszałkiem debaty był Szymon Skibiński z klasy III LOA, a sekretarzem Michał Jodko z kl. II LOC.
W debacie wzięły udział następujące szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach i Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach.
Losowanie grup i tematów odbyło się bezpośrednio przed debatą. Tematy debaty były znane uczestnikom na 2 tygodnie przed jej rozpoczęciem:
1. Rozwój technologii na olbrzymi wpływ ma jakość środowiska naturalnego. 
2. Temat ekologii jest przereklamowany.
3. Współczesna młodzież potrzebuje wzorców moralnych.
4. Media społecznościowe szkodzą komunikacji międzyludzkiej.
Podczas debaty dyskusja toczyła się na jeden z wylosowanych tematów przez Sekretarza. Debata sprowadzała się do sformułowania tezy, której broniła strona Propozycji i którą próbowała obalić strona Opozycji. Odbyły się dwa pojedynki, a o zakwalifikowaniu się do II etapu zadecydowały zdobyte punkty. Nasza drużyna, będąc najpierw stroną Opozycji do tezy tematu 3., przegrała rywalizację, a następnie jako strona Propozycji do tezy tematu 1., pokonała drużynę przeciwną. Drużyny obu szkół wezmą udział w II etapie debaty 5.03.2020 r.