JTCLASSBLU 15
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2
POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODIEŻY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewa Pietrzak i Natalia Osypovych   
poniedziałek, 22 października 2012 09:05

Wymiana młodzieży między Albert-Schweitzer-Schule w Nienburgu ( Niemcy ) a ZSP nr 2 w Bartoszycach ma już 10-cio letnią tradycję.

W maju 2002r,dzięki inicjatywie dyrektorów obu szkół p. Ralfa Weghöfta i p.Zbigniewa Pietrzaka miało miejsce pierwsze spotkanie. Od tej pory regularnie gościmy wiosną naszych przyjaciół z Niemiec i odwiedzamy ich jesienią w Nienburgu.

Spotkania nasze są współfinansowane przez PNWM Jugendwerk w Warszawie, Starostwo Powiatowe, ZSP nr 2 oraz uczestników wymiany. Głównym celem naszych spotkań jest nawiązanie przyjaźni między uczestnikami, poznanie kultury i zwyczajów, porównanie systemów oświatowych, a przede wszystkim doskonalenie znajomości języków obcych i obalanie mitów po obu stronach granicy.

W czasie pobytu w Bartoszycach nasi goście mieli okazję zapoznać się z naszą szkołą, uczestniczyć w zajęciach, zwiedzić Bartoszyce, Olsztyn, Kętrzyn „ Wolfsschanze”, Giżycko, Gdańsk, Szymbark i wiele innych, wartych obejrzenia miejsc. Najważniejsze były jednak wspólnie spędzone popołudnia i wieczory, które umożliwiły nawiązywanie przyjaźni między uczestnikami a nawet ich rodzinami.

Pobyt w Niemczech, to nie tylko zwiedzanie Nienburga, Hamburga, Hannoveru czy uczestniczenie w zajęciach szkolnych, ale również poznanie życia codziennego dzięki zakwaterowaniu u rodzin niemieckich.

We wszystkich edycjach wymiany uczestniczyło łącznie 274 uczniów z obydwu szkół. W roku szkolym2011/2012 dołączyło do nich kolejnych 42 uczniów. Nasi niemieccy przyjaciele odwiedzili Polskę w maju, a uczniowie ZSP nr2 gościli z rewizytą w Nienburgu we wrześniu 2012r.

Do pobrania prezentacja przygotowana przez uczestników wymiany
(format PowerPoint)

POBIERZ

Opiekunowie wymiany: p.Ewa Pietrzak i p.Natalia Osypovych

                                     

Poprawiony: piątek, 26 października 2012 14:43
 
Wizyta w Vilhelm Mobergsgymnasiet w Emmaboda PDF Drukuj Email
Wpisany przez Opiekunowie wymiany   
środa, 31 października 2012 14:47

Wymiana młodzieży między ZSP nr 2 a szkołą partnerską Vilhelm Mobergsgymnasiet w Emmaboda w Szwecji trwa od ubiegłego roku. Wspólnie realizujemy projekt naukowy "Rozwój cywilizacyjny i środowisko naturalne nad Morzem Bałtyckim" w ramach programu Comenius UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE Narodowej Agencji Rozwoju.

We wrześniu odbyło się kolejne - trzecie spotkanie młodzieży polsko - szwedzkiej. Nadrzędnym celem wyprawy było poznanie historii, kultury i tradycji kraju Trzech Koron. Wyjazd trwał od 14 do 25 września. Uczestnikami wymiany była dwunastoosobowa grupa uczniów z klas II i III LO oraz TE w składzie: Paulina Borek, Martyna Działa, Agnieszka Opoka, Magda Osowska, Grzegorz Pisarczyk, Daria Małkowska, Wojtek Nowakowski, Artur Gawerski, Patryk Krasnowski, Maciek Krupski, Kamil Wypniewski i Bartek Ziębicki. Stronę szwedzką tworzyła jedenastoosobowa grupa młodzieży: Anna, Jonathan, Emma, Ted, Ida, Felix, Julia, Evelina, Filip, Jennie, Brunni oraz nauczycieli - liderów: Emma, Bobby, Jörgen i Bo.

"Szkoła zrobiła na nas ogromne wrażenie. Nie ma tradycyjnych ocen, dzwonków. Wystrój nie bardzo przypomina szkołę. Lekcje nie trwają 45 min, zależy to bowiem od przedmiotu. Uczniowie i nauczyciele zwracają się do siebie po imieniu. Nasi koledzy korzystają głównie z laptopów i pomocy multimedialnych".

Agnieszka

"W Szwecji istnieje kilka poziomów edukacji - najniższy to klasy 1, 2, 3; drugi poziom - klasy 4, 5, 6 i trzeci: to klasy 7, 8, 9. Kolejny poziom stanowi gymnasiet (odpowiednik naszego liceum - nie ma techników, szkół wielozawodowych). Funkcjonuje tu blokowy system nauczania. Realizowane są programy, np. humanistyczny, techniczny, przyrodniczy, ekonomiczny. Nie ma matury. O przyjęciu na studia decyduje liczba zdobytych punktów w trakcie edukacji w gymnasiet oraz ilość wypracowanych godzin."

Martyna

Odbyły się wyjazdy do Kalmaru, Karlskrony oraz trzydniowa wycieczka do odległego o ok. 500 km od Emmaboda Sztokholmu - zwanego Wenecją Północy. Uczestnicy zwiedzili m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Natury, Muzeum Okrętu Waza, Gmach Parlamentu, Ratusz( w którym wręczane są Nagrody Nobla), Stare Miasto. Byli w parku rozrywki Gröna Lund.

"Bardzo podobała mi się wizyta w fabryce szkła. Mogliśmy tam zobaczyć kolejne etapy produkcji szklanych wyrobów, podziwiać ich piękno. Są urokliwe, ale i drogie."

Magda

W bardzo ciekawym i urozmaiconym programie nie zabrakło miejsca na rozrywkę. W atmosferze wesołej zabawy, z nutą zdrowej rywalizacji uczniowie sprawdzali swoje umiejętności podczas gry w kręgle, golfa, paintballa, jazdy gokartami, jazdy konnej, spływu kajakowego. Obejrzeli mecz piłkarski drużyn pierwszoligowych.

„Na pewno długo zapamiętam tę wymianę i nawet po maturze postaram się utrzymywać kontakt ze szwedzkimi kolegami. Mam nadzieję, że w Polsce - podczas czerwcowej rewizyty spędzimy równie wspaniałe chwile jak w Szwecji."

Kamil

Opiekunowie wymiany:

Ilona Kalisz
Jolanta Burzyńska - Niścigorska
Agnieszka Marciniak

                                                         
Poprawiony: wtorek, 30 kwietnia 2013 11:53
 
DZIEWCZYNY NA MEDAL PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Wychódzki   
poniedziałek, 31 marca 2014 20:26

Rewelacyjnie i do tego na medal (brązowy) spisały się reprezentantki naszej szkoły!

Natalia Śnitko z klasy I LO B i Martyna Odwrot z klasy II TE zajęły III miejsce w Wojewódzkich Zawodach w Drużynowym Tenisie Stołowym w Ostródzie. W pojedynku o brązowy medal dziewczyny pokonały utytułowane reprezentantki z Ostródy.

Gratulujemy sukcesu!

       

Poprawiony: niedziela, 06 kwietnia 2014 17:42
 
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Humphrey   
czwartek, 19 grudnia 2013 11:44

Realizując działaniaprogramu szkolnej Komisji ds Profilaktyki, 5 grudnia 2013r. odbył sięw naszej szkole wykład połączony z warsztatami poświęcony wirusowi HIV i chorobie AIDS. Zajęcia, w których udział wzięły delegacje z poszczególnych klas, przeprowadziła p. Katarzyna Kowalik z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Bartoszycach. Tegoroczne obchody Dnia AIDS przebiegały pod hasłem: "Całkowita eliminacja HIV: zero nowych infekcji, zero dyskryminacji, zero śmierci przez AIDS". W trakcie spotkania młodzież miała okazję dowiedzieć się m.in. o mitach i faktach dotyczących możliwości zakażenia się wirusem HIV. W części warsztatowej uczniowie aktywnie pracowali w grupach oraz śmiało wyrażali swoje opinie. Po zakończeniu zajęć komisja w składzie: p. Dyrektor Jolanta Szczerbińska, p. Katarzyna Kowalik , p. Anna Humphrey wyłoniła 3 pierwsze miejsca za wykonane przez klasy plakaty - oczywiście związane z tematyką wirusa HIV i AIDS. Nagrodą jest dzień bez pytania.

I miejsce - klasa II LOA
II miejsce - klasa I LOA
III miejsce - klasa IV TH

Gratulujemy!

   
Poprawiony: czwartek, 19 grudnia 2013 11:49
 
Z wizytą w SOSW w Bartoszycach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jarosław Puszko   
piątek, 04 kwietnia 2014 10:58

27 marca przedstawiciele szkolnej grupy Joannitów w składzie: Wojciech Szymski II LOA, Anna Kucińska I LOC, Anna Wojtkiewicz I LOC i Aleksandra Chabros I LOC przeprowadzili zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawelerów Maltańskich w Bartoszycach.

Zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrożenia życia.

Nasi uczniowie zademonstrowali: RKO, pierwszą pomoc przy epilepsji, p. pomoc przy utracie przytomności.

Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i cieszyły dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

       

Poprawiony: piątek, 04 kwietnia 2014 11:15
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 47