JTCLASSBLU 15
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2
CO MOŻE, A CO POWINIEN RZECZNIK PRAW UCZNIA? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Wróblewska   
poniedziałek, 31 marca 2014 21:10

Łukasz Mikołajczyk - uczeń klasy II technikum handlowego, został nowym Rzecznikiem Praw Ucznia. W rozmowie z nim dowiedziałam się, co wchodzi w zakres jego kompetencji.

Co należy do Twoich głównych zadań i obowiązków?

Podstawowym moim zadaniem jest:

 doradzanie uczniom w sprawach związanych z przestrzeganiem praw ucznia,

 upowszechnianie znajomości naszych praw i obowiązków,

 podejmowanie działań w przypadku kiedy prawa ucznia są łamane lub naruszane.

W tym zakresie będę współpracował z Dyrekcją szkoły, Panią pedagog i Szkolnym Samorządem Uczniowskim.

W jaki sposób planujesz rozwiązywać problemy uczniów?

Uważam, że problemy należy rozwiązywać poprzez rozmowy, mediacje i szukanie kompromisu.

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Gdy zjawi się uczeń z indywidualną skargą lub wnioskiem, udzielam porady. W razie potrzeby konsultuję się z Panią pedagog oraz wypracowuję właściwe rozwiązania z Dyrekcją szkoły, Radą Pedagogiczną oraz Samorządem Uczniowskim.

Czy Twoja obecność jest równoznaczna z tym, że nie trzeba już zgłaszać swoich problemów do wychowawców klas?

Jeśli występuje problem, jestem gotowy pomóc, ale to nie znaczy, że zastępuję wychowawcę klasy czy pedagoga. To do wychowawców w pierwszej kolejności należy zgłaszać swoje wątpliwości.

Gdzie i kiedy uczniowie mogą z Tobą porozmawiać?

Pełnię dyżury w każdy wtorek w czasie długiej przerwy w sali 113 B.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w pełnieniu tak odpowiedzialnej funkcji.

Z Łukaszem rozmawiała Beata Majek, członek samorządu szkolnego.

Poprawiony: wtorek, 01 kwietnia 2014 13:52
 
Z wizytą w SOSW w Bartoszycach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jarosław Puszko   
piątek, 04 kwietnia 2014 10:58

27 marca przedstawiciele szkolnej grupy Joannitów w składzie: Wojciech Szymski II LOA, Anna Kucińska I LOC, Anna Wojtkiewicz I LOC i Aleksandra Chabros I LOC przeprowadzili zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawelerów Maltańskich w Bartoszycach.

Zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrożenia życia.

Nasi uczniowie zademonstrowali: RKO, pierwszą pomoc przy epilepsji, p. pomoc przy utracie przytomności.

Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i cieszyły dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

       

Poprawiony: piątek, 04 kwietnia 2014 11:15
 
Światowy Dzień Książki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Tadorowska   
poniedziałek, 19 maja 2014 13:54

 

alt

"Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Vladimira Nabokova.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę."

W tym roku gospodarzem dnia są Stany Zjednoczone, plakat projektował Ashley Bryan, a autorką motta „Bookjoy Around the World…” jest Pat Mora.

źródło: www.swiatowydzienksiazki.pl

 

Poprawiony: poniedziałek, 02 czerwca 2014 10:02
 
JESTEŚMY „ZDROWO UZDOLNIENI” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Peślak   
czwartek, 10 lipca 2014 13:45

"Czas na zdrowie"- pod takim hasłem w naszej szkole odbył się Festyn Zdrowia. Jednocześnie był to drugi etap ogólnopolskiego konkursu, do którego zgłosiła się grupa uczniów "Zdrowo uzdolnionych".

Po pierwszej części konkursu (była to prezentacja zespołu) uplasowaliśmy sie na 21. miejscu ze stu zgłoszonych drużyn. Kolejny etap zaplanowaliśmy na czerwiec. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało nam się zrealizować Festyn Zdrowia. Uczestnicy imprezy mieli przyjemność degustować produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych , wysłuchali wykładu pani dietetyk na temat zdrowego sposobu odżywiania. W ramach drugiego etapu konkursu zorganizowaliśmy także pokaz filmu "Śmietnik w mojej głowie". Z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że wiemy jak prowadzić zdrowy styl życia.

                           

 
II miejsce w województwie w turnieju "Młoda krew ratuje życie" 2012/2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Tatol   
wtorek, 10 grudnia 2013 13:45

II miejsce w województwie warmińsko-mazurskim dla Zespołu Szkół Ponadgimazjalnych Nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w podsumowaniu Ogólnopolskiego Turnieju Szkół ponadgimnazjalnych „Młoda krew ratuje życie” 2012/2013.

W sobotę 24 listopada w świetlicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach odbyła się uroczysta gala z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa. Zaszczyt rozpoczęcia uroczystości podobnie jak w ubiegłym roku przypadł młodzieży naszej szkoły. Uczniowie zaśpiewali hymn Polskiego Czerwonego Krzyża – „Pieśń o czerwonym krzyżu”. Podczas corocznych obchodów święta krwiodawców zarząd bartoszyckiego oddziału PCK składał podziękowania wszystkim krwiodawcom, a szczególnie zasłużonym przyznał odznaczenia.

Szczególne podziękowania zostały skierowane w stronę młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Jak się okazuje na młodzież zawsze można liczyć. W ubiegłym roku pełnoletni uczniowie naszej szkoły oddali łącznie 64 litry krwi zdobywając tym samym zaszczytne drugie miejsce pod względem ilości oddanej krwi w województwie warmińsko-mazurskim w roku szkolnym 2012/13.

W imieniu potrzebujących dziękujemy serdecznie wszystkim młodym krwiodawcom, za ich dobre serce i bezinteresowną pomoc . Jesteśmy z Was bardzo dumni, szczerze doceniamy to, co robicie dla drugiego człowieka.

Jednocześnie informujemy wszystkich , którzy chcieliby włączyć się do akcji niesienia pomocy, a ukończyli właśnie 18 rok życia, że rozpoczęła się kolejna edycja turnieju. Może i Ty uratujesz komuś życie?!!!

Szkolni organizatorzy turnieju.

Poprawiony: wtorek, 10 grudnia 2013 13:54
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 42