JTCLASSBLU 15
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2
Wizyta w Vilhelm Mobergsgymnasiet w Emmaboda PDF Drukuj Email
Wpisany przez Opiekunowie wymiany   
środa, 31 października 2012 13:47

Wymiana młodzieży między ZSP nr 2 a szkołą partnerską Vilhelm Mobergsgymnasiet w Emmaboda w Szwecji trwa od ubiegłego roku. Wspólnie realizujemy projekt naukowy "Rozwój cywilizacyjny i środowisko naturalne nad Morzem Bałtyckim" w ramach programu Comenius UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE Narodowej Agencji Rozwoju.

We wrześniu odbyło się kolejne - trzecie spotkanie młodzieży polsko - szwedzkiej. Nadrzędnym celem wyprawy było poznanie historii, kultury i tradycji kraju Trzech Koron. Wyjazd trwał od 14 do 25 września. Uczestnikami wymiany była dwunastoosobowa grupa uczniów z klas II i III LO oraz TE w składzie: Paulina Borek, Martyna Działa, Agnieszka Opoka, Magda Osowska, Grzegorz Pisarczyk, Daria Małkowska, Wojtek Nowakowski, Artur Gawerski, Patryk Krasnowski, Maciek Krupski, Kamil Wypniewski i Bartek Ziębicki. Stronę szwedzką tworzyła jedenastoosobowa grupa młodzieży: Anna, Jonathan, Emma, Ted, Ida, Felix, Julia, Evelina, Filip, Jennie, Brunni oraz nauczycieli - liderów: Emma, Bobby, Jörgen i Bo.

"Szkoła zrobiła na nas ogromne wrażenie. Nie ma tradycyjnych ocen, dzwonków. Wystrój nie bardzo przypomina szkołę. Lekcje nie trwają 45 min, zależy to bowiem od przedmiotu. Uczniowie i nauczyciele zwracają się do siebie po imieniu. Nasi koledzy korzystają głównie z laptopów i pomocy multimedialnych".

Agnieszka

"W Szwecji istnieje kilka poziomów edukacji - najniższy to klasy 1, 2, 3; drugi poziom - klasy 4, 5, 6 i trzeci: to klasy 7, 8, 9. Kolejny poziom stanowi gymnasiet (odpowiednik naszego liceum - nie ma techników, szkół wielozawodowych). Funkcjonuje tu blokowy system nauczania. Realizowane są programy, np. humanistyczny, techniczny, przyrodniczy, ekonomiczny. Nie ma matury. O przyjęciu na studia decyduje liczba zdobytych punktów w trakcie edukacji w gymnasiet oraz ilość wypracowanych godzin."

Martyna

Odbyły się wyjazdy do Kalmaru, Karlskrony oraz trzydniowa wycieczka do odległego o ok. 500 km od Emmaboda Sztokholmu - zwanego Wenecją Północy. Uczestnicy zwiedzili m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Natury, Muzeum Okrętu Waza, Gmach Parlamentu, Ratusz( w którym wręczane są Nagrody Nobla), Stare Miasto. Byli w parku rozrywki Gröna Lund.

"Bardzo podobała mi się wizyta w fabryce szkła. Mogliśmy tam zobaczyć kolejne etapy produkcji szklanych wyrobów, podziwiać ich piękno. Są urokliwe, ale i drogie."

Magda

W bardzo ciekawym i urozmaiconym programie nie zabrakło miejsca na rozrywkę. W atmosferze wesołej zabawy, z nutą zdrowej rywalizacji uczniowie sprawdzali swoje umiejętności podczas gry w kręgle, golfa, paintballa, jazdy gokartami, jazdy konnej, spływu kajakowego. Obejrzeli mecz piłkarski drużyn pierwszoligowych.

„Na pewno długo zapamiętam tę wymianę i nawet po maturze postaram się utrzymywać kontakt ze szwedzkimi kolegami. Mam nadzieję, że w Polsce - podczas czerwcowej rewizyty spędzimy równie wspaniałe chwile jak w Szwecji."

Kamil

Opiekunowie wymiany:

Ilona Kalisz
Jolanta Burzyńska - Niścigorska
Agnieszka Marciniak

                                                         
Poprawiony: wtorek, 30 kwietnia 2013 10:53
 
RUSZ SIĘ PO ZDROWIE! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Peślak   
poniedziałek, 07 kwietnia 2014 08:41

5 kwietnia już po raz trzeci spotkali się uczestnicy akcji Rusz się po zdrowie, której celem jest zapoznanie z różnymi formami aktywności ruchowej. Tym razem był to Nordic Walking z p. Michałem Zarembą. Przez godzinę poznawaliśmy zasady tej dyscypliny w praktyce.

Dwa tygodnie wcześniej nasi uczniowie dowiedzieli się od p. Tomasza Zaremby, jak mogą się obronić w niebezpiecznych sytuacjach. Cały cykl zajęć został rozpoczęty wykładem pani dietetyk, Moniki Majcher - Lipiejko.

Za kolejne dwa tygodnie zakończymy akcję zajęciami ze stepu (p. Agata Peślak) i stretchingiem z p. Anetą Tarasewicz.

Wszystkim prowadzącym serdecznie dziękujemy i równie serdecznie zapraszamy do nas po raz kolejny!

 

Poprawiony: poniedziałek, 07 kwietnia 2014 08:57
 
DZIEŃ PSYCHOLOGII W SZKOLE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Pedagog   
środa, 05 listopada 2014 15:09

Tak jak w ubiegłym roku szkolnym gościliśmy w szkole psychologa, trenera pana Bartosza Karcza ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Pan Bartosz Karcz poprowadził warsztaty psychologiczne z uczniami, spotkał się z wychowawcami i rodzicami uczniów.

Uczniowie klasy I LOA mieli okazję poruszyć temat twórczego myślenia podczas warsztatów „Trenuj umysł”. Klasa II WZA spotkała się na zajęciach dotyczących profilaktyki uzależnień. Uczniowie klasy III TH i III LOB wzięli udział w dyskusji „ Dół czy depresja?”

Spotkanie z wychowawcami dotyczyło sztuki motywacji. Rodzice zaś dyskutowali nt.„ Jak dogadać się z nastolatkiem” Jak wiele wątpliwości i rozterek budził ten temat świadczyć mogła liczna frekwencja rodziców na spotkaniu oraz potrzeba indywidualnych rozmów z psychologiem. Pytania rodziców o następne takie spotkania świadczą o potrzebie kontynuacji takich spotkań. Współorganizatorem warsztatów była Rada Rodziców naszej szkoły.

Poprawiony: czwartek, 13 listopada 2014 16:53
 
ARS, czyli jak dbać o miłość? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Humphrey   
wtorek, 24 czerwca 2014 08:54

W ramach działań szkolnej Komisji ds. Profilaktyki w drugim semestrze r. szkolnego 2013/2014 przystąpiliśmy do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego pt. "ARS, czyli jak dbać o miłość?" będącego istotną częścią projektu pt. "Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnienia od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" nadzorowanego przez Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne i objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Wyjątkowość programu autorstwa Pana dr Krzysztofa Wojcieszka polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi.

Głównym celem programu jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (alkoholu, papierosów, narkotyków i dopalaczy) także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich.

Realizacja programu odbywała się w cyklu sześciu godzin lekcyjnych w ramach godzin wychowawczych w czterech klasach: I LOA, ILOC, ITE oraz IILOA i trwała od kwietnia do czerwca 2014 r. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach oraz przygotowała plakaty przedstawiające istotne zagadnienia ujęte w programie. Ponadto, dla innych uczniów naszej szkoły, w bibliotece szkolnej odbywała się projekcja filmu pt."Wieczne dziecko" wyjaśniającego czym jest FAS i jak niebezpieczne jest spożywanie alkoholu podczas ciąży. W trakcie spotkań rodzicielskich rodzicie młodzieży objętej programem zostali poinformowani o jego realizacji w szkole oraz dodatkowo otrzymali ulotki na temat treści w nim zawartych.

Program będzie kontynuowany w przyszłości.

Zajęcia przeprowadziła i koordynowała p. Anna Humphrey.

Kilka słów od naszych uczniów:

Zajęcia dały nam wiele do myślenia a zdobyte informacje przydadzą nam się w przyszłości. Jesteśmy zadowoleni, gdyż dowiedzieliśmy się o skutkach zażywania używek -  Ania Pieloch, Ola Paleń, Klaudia Kozłowska.

Obejrzane przez nas prezentacje i filmy, które obrazowo przedstawiły życie codzienne i ludzkie problemy skłoniły nas do refleksji i dojrzałych wniosków - Justyna Adamczyk.

Program ukazywał treści zarówno dla młodzieży jak i osób starszych. Zajęcia prowadzone były w ciekawy sposób, zrozumiały dla każdego z nas. Ogólnie odebrałam je pozytywnie i dowiedziałam się jak ważne jest niesięganie po różnego rodzaju substancje uzależniające, zwłaszcza gdy sama w przyszłości chciałabym zostać mamą :) - Alicja Baranowska.

Poprawiony: czwartek, 03 lipca 2014 17:44
 
KONKURS !!! - ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU :) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Tadorowska   
niedziela, 18 stycznia 2015 19:29


„Poeta w porę odkryty…”
 konkurs
poetycko –muzyczny dla młodzieży

 

REGULAMIN

I. Organizatorzy

1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 ul. Słowackiego  1  11-200 Bartoszyce

2. Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy MBP  ul. Ogrodowa 11-200 Bartoszyce

II. Przedmiotem konkursu jest słowna i muzyczna interpretacja poezji członków Stowarzyszenia Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja”

III. Cele

1. zachowanie i popularyzowanie twórczości Grupy Literackiej „Barcja”;

2. inspiracja dorobkiem artystycznym poetów regionalnych, rozbudzanie

wrażliwości i pobudzenie kreatywności młodzieży;

3. promocja wykonawców, interpretatorów poezji i piosenki literackiej;

4. wymiana doświadczeń, doskonalenie umiejętności recytatorskich, wokalnych,

interpretacyjnych;

5. wzbudzanie zdrowego współzawodnictwa opartego na partnerstwie, przyjaźni i

wzajemnym szacunku;

6. rozbudzenie i pogłębienie zainteresowania kulturą regionu.

 

Poprawiony: niedziela, 18 stycznia 2015 19:41
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 54