Wrz 17 2019

POLSKO-UKRAIŃSKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Rok szkolny w naszej szkole rozpoczął się długo wyczekiwanym przez naszych uczniów wydarzeniem. Mianowicie, tak jak w poprzednich latach, w ramach projektu wymiany międzynarodowej przyjechała do nas ukraińska młodzież razem z opiekunami.
Już w środę 4 września grupa dwunastu uczniów z naszej szkoły miała okazję bliższego poznania się z ukraińską młodzieżą. Nie było z tym żadnego problemu, gdyż porozumiewaliśmy się zarówno w języku angielskim jak i polskim. Bliższej integracji sprzyjał również przemyślany plan wymiany – młodzież spędzała ze sobą bardzo wiele cudownych godzin. Byliśmy między innymi w Lidzbarku Warmińskim (w Termach), zwiedzaliśmy zamek w tym samym mieście oraz spędzaliśmy wspólne wieczory w dworku Dębówko.
Jednak najbardziej wyczekiwanym akcentem całego programu był wyjazd do Krynicy Morskiej na weekend. Po dwóch dniach intensywnego spędzania czasu ze sobą, młodzież dwóch narodowości była ze sobą bardzo zintegrowana, więc trzygodzinna podróż minęła w przyjaznej atmosferze.
Pobyt w Krynicy szczególnie zapadł nam w pamięci. Spacery nad morzem, zwiedzanie Szymbarku oraz starego miasta w Gdańsku, wspólne posiłki, gry, zabawy, słuchanie opowieści rybaka, zaowocowały wieloma pozytywnymi skutkami. Młodzi Polacy i Ukraińcy zintegrowali się na tyle, aby po zakończeniu wymiany wciąż utrzymywać że sobą kontakt. Zostały złamane bariery językowe, uczniowie poznając się wzajemnie, szkolili zdolności autoprezentacji, nabierali pewności siebie, zapoznali się z kulturą i zwyczajami obu krajów. Przygotowywanie zdrowych posiłków oraz plakatów promujących aktywny tryb życia, przypomniało również o tym, że zdrowe, zbilansowane jedzenie oraz uprawianie sportu jest kluczem do długowieczności.
Niedzielny deszczowy dzień w Krynicy sprzyjał ponurym nastrojom, spowodowanym wizją powrotu młodzieży ukraińskiej do Lutska.
Mimo stosunkowo krótkiego czasu spędzonego ze sobą, wymiana była bardzo udana. Poznanie wspaniałych osób i nowe doświadczenia z pewnością zostaną w pamięci na długo każdego uczestnika wymiany.