«

»

Mar 11 2019

IV debata oksfordzka – I etap

Już po raz czwarty nasza szkoła została zaproszona do wzięcia udziału w debacie oksfordzkiej organizowanej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wydział Nauk Społecznych w Bartoszycach  i  Giżycku oraz Zespół Szkół w Biskupcu. Celem debaty jest nauka umiejętności prezentowania własnych poglądów, dyskutowania i słuchania oraz tolerancji wobec osób o innym światopoglądzie. I etap IV  debaty oksfordzkiej odbył się 8.03.2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach.
 ZSP nr 2 reprezentowała drużyna w składzie: Michał Grabuś – kl. II LOC, Bartosz Szyndler – kl. II LOC, Joanna Stachurska – kl. II LOA, Szymon Skibiński – kl. II LOA.
Marszałkiem debaty była Magdalena Mich z klasy III LO a, a sekretarzem Michał Przybylski  (III LO a). W debacie wzięły udział następujące szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach
Losowanie grup i tematów odbyło się bezpośrednio przed debatą. Tematy debaty były znane uczestnikom na 2 tygodnie przed jej rozpoczęciem: W dobie powszechnej cyfryzacji książki staję się przestarzałe, Internet niesie za sobą więcej niebezpieczeństw niż przynosi korzyści, Bogaci są ślepi na biedę, W reklamach rzadko wykorzystuje się manipulację.
Podczas debaty dyskusja toczy się na jeden z wylosowanych tematów przez Sekretarza. Debata sprowadza się do sformułowania tezy, której broni strona Propozycji i którą próbuje obalić strona Opozycji. Odbyły się 3 pojedynki, a o zwycięstwie zadecydowały zdobyte punkty.
Dzięki świetnej postawie drużyna ZSP nr 2 zajęła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do półfinału debaty, który odbędzie się 22.03.2019 r. w siedzibie WSB w Bartoszycach.  Należy szczególnie podkreślić, że nasza młodzież włożyła wiele pracy, aby swobodnie wypowiadać się na tak zróżnicowane tematy. Po raz kolejny podjęła wyzwanie i mu sprostała.

 Grażyna Kęsicka