«

»

Gru 30 2018

PROJEKT „PRAWI W SIECI” DZIAŁA!

Od trzech lat w naszej szkole realizowane są projekty społeczne. Ich celem jest diagnozowanie problemów społecznych środowiska lokalnego i podjęcie działań na rzecz osób wykluczonych społecznie. Tegoroczny nasz projekt dotyczy łamania praw w Internecie.
Jesteśmy grupą uczniów klasy drugiej technikum. O projektach dowiedzieliśmy się od naszych starszych kolegów i koleżanek, tak więc i my postanowiliśmy podjąć wyzwanie. Zebraliśmy grupę i zaczęliśmy planować. Uznaliśmy, że problemem społecznym jest nieumiejętność korzystania z Internetu. Dlatego w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” stworzyliśmy sześcioosobowy zespół „Prawi w Sieci”. Zgłębiliśmy temat praw w Internecie podczas spotkań z ekspertami, przeczytaliśmy też wiele literatury na ten temat. Potwierdziło to nasze przypuszczenia o zagrożeniach płynących z sieci.
W czasach, gdy każdy korzysta z Internetu, wielu ludzi nie wie  jaką krzywdę wyrządza drugiemu człowiekowi, ile praw łamie i jakie za to grożą konsekwencje – mówi Eliza Pasiecznik, lider grupy projektowej. – Dlatego chcemy zwiększyć świadomość na ten temat, szczególnie wśród młodych ludzi. Planujemy odwiedzić szkoły bartoszyckie, i nie tylko. Mamy nadzieję, że spotkamy się z przychylnością – dodaje.
Do tej pory udało nam się już zrealizować budżet potrzebny do zrealizowania projektu (ponad 3 tys. zł). – wyjaśnia Oliwia Wasyłyk, członek grupy projektowej.- Mamy już plakaty, ulotki i gadżety, promujące nasze działania. Pozyskaliśmy wielu patronów i sponsorów. Mamy wsparcie samorządów lokalnych i mediów, za co jesteśmy wdzięczni.
Tego wszystkiego nie dokonalibyśmy bez Pani Katarzyny Zagajewskiej-Sycz, która cały czas nas motywuje  do dalszej pracy oraz koordynuje nasz projekt i napędza do działania. Co tydzień zbieramy się na spotkaniach, w których omawiamy to, co udało nam się zrealizować i co planujemy jeszcze zrobić. Dzielimy się pomysłami i wybieramy najlepsze opcje. Jesteśmy młodzi, pełni energii i gotowi do działania. Mamy nadzieję, że to, co zrobimy uświadomi ludziom, że Internet nie jest tylko bezpiecznym miejscem, w którym pozostajemy całkowicie anonimowi. Teraz zaczynamy realizować nasze plany oraz cele projektu i już niedługo więcej osób o nas usłyszy.
„Prawi w Sieci”: Eliza Pasiecznik, Oliwia Wasyłyk, Justyna Speruda, Agnieszka Potymko, Ewa Bylina, Wojtek Kucharski